Press "Enter" to skip to content

Poszukiwania w Łażanach

Spread the love

Powstałe niedawno Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Aureus przeprowadziło swoje pierwsze terenowe badania eksploracyjne. W sobotę 14 maja, ze wszystkimi wymaganymi pozwoleniami przebadano blisko hektarowy obszar położony bezpośrednio przy ruinach danego pałacu w Łażanach (gmina Żarów, powiat świdnicki).

Silna grupa czyli Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Aureus

O historii pałacu w Łażanach pisaliśmy przy okazji dwóch tematów: Mroczny właściciel pałacu…, Kto ograbił skrytkę w Łażanach?

Pałac, a właściwie to co z niego pozostało po 70 lat niszczenia, jest obecnie prywatną własnością.

 – Jego posiadacz zadzwonił do mnie, czy nie chcielibyśmy przebadać terenu przypałacowego – mówi prezes Stowarzyszenia Bogdan Mucha. – Zgodziłem się, a na sygnał o planowanej akcji natychmiast zgłosili się chętni członkowie naszego Stowarzyszenia. To, co cieszy, to fakt, że obok doświadczonych poszukiwaczy, mamy w swoich szeregach także młodzież, która zapaliła się do poszukiwania skarbów.

Ruiny pałacu w Łażanach
Guzik od liberii służby z herbem rodu Burghaus, dawnych właścicieli Łażan

Trwające kilka godzin badania terenu przyniosły skromne odkrycia. – Odnaleźliśmy trochę ułamków starej porcelany, kute XVII-XVIII-wieczne gwoździe oraz XVIII-wieczną ozdobną klamerkę od buta i fragment bransoletki. Najciekawszym znaleziskiem był zachowany w świetnym stanie guzik z liberii służby dawnych właścicieli Łażan – hrabiowskiego rodu von Burghaus, z ich rodowym herbem.

 – Znaleziska może nie są imponujące, ale z pewnością zyskiem in plus była świetna zabawa na wolnym powietrzu i każdorazowe emocje, gdy nasze detektory zaczynały pikać – dodaje prezes Mucha. Poniżej prezentujemy galerią zdjęć z poszukiwań.

Galeria (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Andrzej Dobkiewicz

17 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.