Press "Enter" to skip to content

Prezent dla Viktorii Luizy

Spread the love

Przeglądając stare gazety można natrafić na mnóstwo ciekawostek. W jednej z nich – Striegauer Blätter wydrukowana została informacja, dotycząca strzegomskiego prezentu dla członka rodziny cesarskiej.

Piękna Wiktoria Luiza Adelajda Matylda Charlotta von Hohenzollern, księżniczka Prus, księżna Hannoweru i Brunszwiku

W czasie manewrów wojskowych w roku 1906 na Śląsk przyjechali także członkowie rodziny cesarskiej. Wśród nich była jedyna córka cesarza Wilhelma II Hohenzollerna i jego żony cesarzowej Augusty Wiktorii. Viktoria Luiza była ulubionym dzieckiem cesarza. Urodziła się  13 września 1892 w Poczdamie. Według historyków  była bardzo podobna do swojego ojca  i najinteligentniejsza z całego rodzeństwa. Wykorzystując jej obecność na Śląsku  oraz fakt, że zbliżały się jej urodziny, baronowa von Richthofen z Bartoszówka postanowiła podarować jej prezent związany ze Strzegomiem. Prezentem miał być, bardzo popularny w XIX i na początku XX wieku,  przycisk do  listów.

Były to małe ale ciężkie przedmioty, których zadaniem było przyciskanie listów lub dokumentów, aby nie spadały z biurka. Takie obciążniki były często elementami ozdobnymi i mogły mieć różny kształt. Czasami były to miniaturowe modele, kule śnieżne a czasami pełniły podwójna rolę – przycisku i organizatora na przybory do pisania.

Przykład XIX-wiecznego przycisku do papieru

Prezent dla księżniczki Viktorii Luizy został wykonany z jaroszowskiego granitu przez strzegomskiego rzeźbiarza Hugo Waltera, zamieszkałego przy ulicy Świdnickiej (Schweidnitzerstraße Nr. 16). Wykonany przez niego przycisk miał kształt granitowej płytki o wymiarach  15 cm długości 10 szerokości i 2 cm grubości. Całość została oszlifowana i wypolerowana a na górnej części wygrawerowano a następnie pozłocono inicjały V. L. oraz koronę cesarską. Baronowa von Richthofen miała wręczyć prezent księżniczce osobiście, jednak w gazecie brak informacji kiedy to nastąpiło.

Marek Żubryd

7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.