Press "Enter" to skip to content

Skanują bazylikę!

Spread the love

W bazylice w Strzegomiu rozpoczęły się bezprecedensowe badania świątyni polegające na skaningu laserowym połączonym z fotogrametrią.

Dzięki nowoczesnej technologii wielkopowierzchniowego skanowania 3D, zgromadzono precyzyjne dane pomiarowe z dokładnością 1 mm.

 – Dane zostaną wzbogacone o zdjęcia wykonanie przez aparat fotograficzny wbudowany w głowicę skanera oraz zdjęcia z drona. Dzięki temu będzie można zobaczyć wnętrze świątyni w trójwymiarowej przestrzeni i otrzymamy realistyczny model jej wnętrza – mówi regionalista ze Strzegomia Krzysztof Kaszub, który szczególnie interesuje się dziejami strzegomskiej fary i był obecny podczas prowadzonego scanningu.

16 lutego br. zostały zeskanowane punkty na dowolnych wysokościach. W efekcie, za pomocą oprogramowania otrzymano doskonałą wizualizacje obiektu. Celem przedsięwzięcia jest archiwizacja obiektu sakralnego, a również jego promocja.

Skanowanie, ze względu na wielkość świątyni, odbędzie się w trzech etapach, pierwszy, to wnętrze świątyni, kolejny – więźba dachowa I na końcu – zewnętrzne otoczenie świątyni.

Zbadane są już podziemia świątyni z dokładnym określeniem wielkości i położenia krypt, jednak wyniki tych badań nie są na razie upublicznione, jak mówi Krzysztof Kaszub – Znajdą się w mojej książce na temat bazyliki, która jest w przygotowaniu. Skanowań i obróbki dokonają Lechosław Trznadel – Firma SCAN 3D  oraz Arkadiusz Pawłowski – Firma Faro.

AD/Foto: Krzysztof Kaszub

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.