W bazylice w Strzegomiu rozpoczęły się bezprecedensowe badania świątyni polegające na skaningu laserowym połączonym z fotogrametrią.
Dzięki nowoczesnej technologii wielkopowierzchniowego skanowania 3D, zgromadzono precyzyjne dane pomiarowe z dokładnością 1 mm.
– Dane zostaną wzbogacone o zdjęcia wykonanie przez aparat fotograficzny wbudowany w głowicę skanera oraz zdjęcia z drona. Dzięki temu będzie można zobaczyć wnętrze świątyni w trójwymiarowej przestrzeni i otrzymamy realistyczny model jej wnętrza – mówi regionalista ze Strzegomia Krzysztof Kaszub, który szczególnie interesuje się dziejami strzegomskiej fary i był obecny podczas prowadzonego scanningu.
16 lutego br. zostały zeskanowane punkty na dowolnych wysokościach. W efekcie, za pomocą oprogramowania otrzymano doskonałą wizualizacje obiektu. Celem przedsięwzięcia jest archiwizacja obiektu sakralnego, a również jego promocja.
Skanowanie, ze względu na wielkość świątyni, odbędzie się w trzech etapach, pierwszy, to wnętrze świątyni, kolejny – więźba dachowa I na końcu – zewnętrzne otoczenie świątyni.
Zbadane są już podziemia świątyni z dokładnym określeniem wielkości i położenia krypt, jednak wyniki tych badań nie są na razie upublicznione, jak mówi Krzysztof Kaszub – Znajdą się w mojej książce na temat bazyliki, która jest w przygotowaniu. Skanowań i obróbki dokonają Lechosław Trznadel – Firma SCAN 3D oraz Arkadiusz Pawłowski – Firma Faro.
AD/Foto: Krzysztof Kaszub
6 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!