Press "Enter" to skip to content

„Święte ogrody” w Świebodzicach

Spread the love

Czy w Świebodzicach na prawdę znajdowały się „Święte Ogrody”, których nazwa nawiązywała do dawnych wierzeń pogańskich?

Podobno przed wieloma wiekami na obrzeżach Świebodzic – wówczas Freiburga znajdowało się tajemnicze miejsce nazywane „Świętymi Ogrodami” lub „Świętym Gajem” (niem. „Heilige Gärten”). Miały być usytuowane przy zbiegu dzisiejszej ul. Wiejskiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Skąd się jednak wzięła ta nazwa i dlaczego dotyczyła akurat tego miejsca? Do dziś nie wiadomo. Nie mniej wypowiadano się o nim zawsze z czcią i uznaniem. Mówiono, że miejsce to posiada magiczną moc, która odnosi się do odległej przeszłości tych okolic.

Panorama Świebodzic z pocz. XVII wieku z zaznaczonym terenem, nazywanym przez mieszkańców „Świętymi Ogrodami”

W 1925 roku ukazała się ciekawa pozycja na rynku księgarskim Legendy zamków i miast powiatu wałbrzyskiego (niem. Geschichte und Sagen der Burgen und Städte im Kreise Waldenburg). Jej autor – W. Riemann – opisał w niej jedną z legend związaną z tym tajemniczym miejscem:

Pomiędzy miastem Świebodzice a wzniesieniem Dammershöhe znajdują się „Święte Ogrody” należące niegdyś do ludu pogańskiego, który odprawiał tutaj swoje pradawne rytuały. Po zapanowaniu chrześcijaństwa na tych terenach wzniesiono na ich miejscu strażnicę, która została w późniejszym czasie zburzona.

Na mapie zaznaczono teren, gdzie miały się niegdyś znajdować „Święte Ogrody”

Mieszkańcy Świebodzic powiadają, że dawno, dawno temu, książę panujący na pobliskim zamku Książ, zezwolił na okolicznych łąkach paść miejscowym osadnikom bydło, kiedy w górach brakowało paszy. Zabronił im jednak naruszać miejsca zwanego „Świętym Ogrodem”. Jeżeli okazało się, że któryś z pasterzy nie przestrzegałby książęcego prawa, miał być pojmany i stracony. Dlatego miejsce to przypomina walkę między duchowymi i doczesnymi mocami.

Ile w tym prawdy, a ile legendy? Być może rzeczywiście na miejscu późniejszych Świebodzic istniały jakieś święte gaje, które przetrwały w ludzkiej pamięci i w tradycji. Trzeba jednak pamiętać, że nazwa ta ma swoje uzasadnienie w źródłach historycznych, które odnoszą się do dawnych dziejów tych okolic. Jeszcze w XVIII wieku obszar ten nazywany właśnie „Świętymi Ogrodami” był własnością  niejakiego Riedla. Niewykluczone też, że w jakimś czasie mogły stanowić własność kościelną, stąd przymiotnik 'Święte” w określeniu tego obszaru.

Rafał Wietrzyński

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.