Press "Enter" to skip to content

Zeppelin nad Strzegomiem

Spread the love

Na niektórych pocztówkach z początku XX wieku widać jak nad śląskimi miastami unosi się majestatyczny kształt sterowca Zeppelina. Również i Strzegom posiada taka widokówkę, niestety bardzo trudno osiągalną. Pocztówka ta tak rzadko jest publikowana, że zrodziło się pytani , czy zdjęcie widoku miasta z Zeppelinem jest autentyczne, czy był to tylko fotomontaż?

Przelot Zeppelina nad Wrocławiem

Odpowiedzi na to pytanie poszukałem w starych rocznikach gazety Striegauer Anzeiger z lat 1929 i 1930. Już pod koniec 1929 roku zapowiadano w ogłoszeniu prasowym, że na początku następnego roku odbędzie się „Śląska podróż Grafa Zeppelina” (Schlesienfahrt des „Grafen Zeppelin”). W artykule zamieszczonym w tej samej gazecie z września 1930 i zatytułowanym „Gerade über unserem Hause ist er gewesen…” (Właśnie pojawił się nad naszym domem..) dokładnie opisano podróż „Grafa Zeppelina” nad Strzegomiem i najbliższą okolicą. Już na wstępie autor artykułu stwierdził, że tym razem dotrzymano danego wcześniej słowa i długo oczekiwany sterowiec pojawił się  na Strzegomiem. Wielu mieszkańców było bardzo wzruszonych a u niektórych pojawiły się w oczach łzy, gdy potężny sterowiec majestatycznie przelatywał nad miastem. Zeppelin obleciał miasto  a następnie okrążył powiat strzegomski i skierował się do Udanina (Gäbersdorf), aby główny radiotelegrafista sterowca, syn emerytowanego nauczyciela Dumcke’a, mógł pomachać swojemu ojcu ze swojego stanowiska.

Zeppelin nad Świdnica

Gdy przybyli na miejsce sterowiec zatrzymał się i zniżył swój dziób, jakby chciał podziękować „małej Ojczyźnie” za swojego wiernego radiooperatora. Następnie majestatycznie wzniósł się w góry i ponownie przeleciał nad Strzegomiem a następnie udał się w kierunku Wrocławia, gdzie mimo podającego deszczu, oczekiwało na niego wielu widzów. Na zakończenie artykułu jego autor napisał, że ta krótka podróż Zeppelina na pewno długo pozostanie w pamięci mieszkańców Strzegomia i okolic.

Prawdopodobnie wówczas zrobiono zdjęcia z przelatującym nad miastem Sterowcem a być może również ze sterowca zrobiono zdjęcia miasta. Niestety do naszych czasów zachowało się niewiele zdjęć przedstawiających panoramę miasta z unoszącym się nad nim potężnym statkiem powietrznym – Zeppelinem. A może ktoś z Czytelników trafił w Internecie na taką pocztówkę, albo posiada ją w swoim zbiorach i zechciałby opublikować ją na portalu?

Marek Żubryd

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.