Press "Enter" to skip to content

Odzyskano zabytek z Kościoła Pokoju!

Spread the love

Na portalu aukcyjnym ebay prywatna osoba z Wiednia wystawiła na sprzedaż oryginalną księgę rachunkową z Kościoła Pokoju, pochodzącą z 1720 roku!

Tytuł księgi liczącej 21 kart nosi nazwę „Zarejestrowane dochody i wydatki z Kościoła ewangelickiego Trójcy Świętej w Schweidnitz – kwartał Trinitatis – Anno 1720”.

Księga podzielona jest na dochody z wpisami np. za dokonane pochówki, donacje itp. (3 strony) oraz na wydatki (17 stron). Wśród tych ostatnich znajdowały się liczne rachunki wypłacone dla stolarzy, ślusarzy, chórzystów, budowniczych organów oraz jałmużny, kwoty za jedzenia, wino i wynagrodzenia.

Wśród tych ostatnich jak czytamy w opisie księgi znaleźli się między innymi Primarius Schmolen, starszy M. Scharff, wielebny Michael Wiedemann, diakoni M. Hahn i Giacomo Becker oraz M. Fuchs.

(Źródło ilustracji: ebay)

Na ostatniej stronie księgi zatwierdzona została nadwyżka budżetu w wysokości 263 guldenów reńskich, przez cztery osoby (podpisy i pieczęcie), w tym przez pastora Sigismunda Gottlieba Schrötera (1694-1760).

Księga o wymiarach 22×32 cm licytowana była przez 9 oferentów i została sprzedana 4 stycznia za kwotę 278,87 euro. Nabywca zgodnie z zasadami aukcji pozostał anonimowy. Jednak, jak poinformował portal Świdnica 24.pl parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy potwierdziła, że to ona dokonała zakupu i księga wraca do Kościoła Pokoju!

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.