Press "Enter" to skip to content

Zmarł ks. mitrat Eugeniusz Cebulski

Spread the love

W poniedziałek 14 czerwca 2021 roku w wieku 82 lat zmarł proboszcz parafii Prawosławnej pw. Świętego Archanioła Michała w Sokołowsku – ks. mitrat Eugeniusz Cebulski.

Był On założycielem parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Świdnicy w jej obecnej, stacjonarnej postaci. Wcześniej, nabożeństwa prawosławne odbywały się albo w domach prywatnych parafian (pierwsze w 1965 roku w domu Olgi Rogozin) albo w parafiach innych wyznań m.in. ewangelicko-augsburskiej i polsko-katolickiej. Potrzeby prawosławnych wiernych rozumiał także proboszcz obecnej katedry ks. Dionizy Baran, który rozpatrywał możliwość użyczenia jednej z kaplic w kościele pw. św. Stanisława i św. Wacława lub też kościoła pw. św. Krzyża.

Jak pisze w jednym ze swoich opracowań obecny proboszcz świdnickiej parafii prawosławnej ks. dr Piotr Nikolski – Ks. Eugeniusz bez większych nadziei pertraktował również z komendantem szpitala radzieckiego odnośnie kaplicy na rogu ulic Łukasińskiego i Saperów (obecnie sklep). Komendant nie był temu przeciwny, ale wyższe naczalstwo nie wyraziło zgody.

Ks. mitrat Eugeniusz Cebulski

Ostatecznie po kilku latach starań w 1971 roku erygowano prawosławną parafię w dawnej ewangelickiej kaplicy cmentarnej z 1889 roku na cmentarzu przy ulicy Waleriana Łukasińskiego. To, że udało się tego dokonać jest wielką zasługą właśnie ks. Eugeniusza Cebulskiego, który przez wiele lat pełnił posługę jako proboszcz w cerkwi św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, a ostatnio w Parafii Prawosławnej pw. Świętego Archanioła Michała w Sokołowsku, którą tworzył od podstaw, wykupując z rak prywatnych starą cerkiew i przywracając ją na powrót wiernym.

W 1997 roku spotkał się z Papieżem Janem Pawłem II w Hali Ludowej we Wrocławiu, podczas Wielkiej Ekumenicznej Modlitwy w czasie XLVI Kongresu Eucharystycznego. Podczas tej krótkiej rozmowy Papież przypomniał sobie niezwykły dar jaki otrzymał przez osoby pośredniczące od ks. Eugeniusza. Był nim mały prawosławny, złoty krzyżyk z wygrawerowanym napisem: „Zbaw i ochraniaj”, który od swojej matki dostał podczas wojny nasz rodak z Kresów Mikołaj Bożko, który walczył w armii polskiej na zachodzie a po wojnie wrócił do kraju, gdzie zmarł w 1977 roku. Rodzinną relikwię, jaką był krzyżyk, rodzina Mikołaja przekazała jako wotum za spokój duszy zmarłego ks. Eugeniuszowi. Od niego trafił do Jana Pawła II.

Ks. dr Piotr Nikolski, obecny gospodarz świdnickiej parafii prawosławnej tak wspomina zmarłego:  – Ojciec Eugeniusz był nie prosto kolejnym duchownym, który przyjeżdżał, by odprawiać nabożeństwa pod cudzym dachem. Przejął się sprawą bezdomności swojej parafii i doprowadził do objęcia przez nią porzuconej kaplicy na zarośniętym cmentarzu. Tak jak wiele razy w swym życiu własnoręczną pracą i troską doprowadził ją do stanu użyteczności. Choć wkrótce parafia została przekazana innemu duchownemu, ks. Eugeniusz zawsze interesował się jej życiem i przeżywał wszystkie jej wzloty i upadki. Będzie nam brakować jego wzruszających kazań i ciepłych słów, których nam nie szczędziłeś, tego kciuka w górę na widok kolejnych przeobrażeń świątyni do której wprowadziłeś naszą wspólnotę! Po przybyciu do diecezji od nikogo nie doświadczyłem tylu szczerej serdeczności i wsparcia. Zazwyczaj przesadna wylewność wywołuje u mnie poczucie zażenowania, ale wylewność o. Eugeniusza była absolutnym wyjątkiem. Zawsze znajdywał takie słowa, że czułem się doceniony, potrzebny i wzruszałem się do łez. To było w czasie, kiedy wszystko wskazywało, że jest odwrotnie, że jestem balastem, zakałą i problemem. Dziękuję Ojcze, za szczere dobre słowa.

W czwartek 17 czerwca o godz. 20.00 w cerkwi św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu (ul. św. Jadwigi 13) sprawowana będzie panichida, po której rozpocznie się czuwanie przy zmarłym. W piątek o godz. 9.00  w katedralnym soborze pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu (ul. św. Mikołaja 40) rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe. Trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona o godz. 13.30 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu.

Niech pozostanie w Wiecznej Pamięci!

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.