Press "Enter" to skip to content

Archiwalia z Jaworzyny Śląskiej

Spread the love

Dzięki uprzejmości Jakuba Garsteckiego z Jaworzyny Śląskiej mamy możliwość zaprezentowania czytelnikom ŚPH części archiwaliów, jaki zostały odnalezione w domu przy ulicy Świdnickiej 13 w jaworzynie Śląskiej, podczas porządkowania strychu i piwnic.

Archiwalia na które składają się dokumenty, zdjęcia, stare tachografy i strzępy gazety dotycząc zarówno przedwojennego, jak i powojennego okresu w dziejach miasta.

Generalnie znaleziska związane są z przedwojennym właścicielem domu – kupcem Johannesem Wojciechowskim oraz korespondencją firmową kopalni żwiru, której był właścicielem. Powojenne archiwalia związane są natomiast z mieszkańcami Jaworzyny, którzy osiedlili się tu po 1945 r. Niestety, spora część dokumentów jest w fatalnym stanie, praktycznie rozpadają się na małe kawałki przy najlżejszym dotknięciu. Dlatego nie odważyliśmy się ich nawet próbować skanować. Przegląd niektórych z odnalezionych na ulicy Świdnickiej 13 archiwaliów prezentujemy poniżej. Warto dodać także, że część z tych archiwaliów została także zaprezentowana i omówiona na portalu historycznym „Dawno temu w Jaworzynie”.

Jeżeli w swoich domowych archiwach posiadają Państwo stare zdjęcia, dokumenty lub pamiątki i zechcą się Państwo nimi pochwalić na Świdnickim Portalu Historycznym, prosimy uprzejmie o kontakt. Wzbogaćmy historię o rzeczy nieznane i zapomniane.

4 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.