Kościół pw. Św. Anny w Ząbkowicach Śląskich jest jednym z najcenniejszych zabytków tego typu na Ziemi Ząbkowickiej.
Powstały w połowie XIV wieku, w swoich zakamarkach kryje wiele ciekawostek, często niedostępnych na ogół dla turystów, odwiedzających świątynię. Jedną z takich właśnie ciekawostek możemy zaprezentować dzięki Aleksandrowi Marcowi z Ząbkowic Śląskich, miłośnikowi historii miasta. Udostępnił nam do wykorzystania zdjęcie tablicy z dawną inskrypcją – jedną z wielu w tym miejscu, która znajduje się na… poddaszu kościoła. I bynajmniej inskrypcja nie ma charakteru epitafium, bo nie dotyczy osób zmarłych i pochowanych w kościele. Wykonał ją murarz lub na jego polecenie – pomocnicy, przeprowadzający remont świątyni w połowie XVII wieku (sic!). Chciał w ten sposób przejść zapewne do historii i upamiętnić swoje imię i swoją pracę na rzecz świątyni. Udało mu się. Tablica z jego imieniem i nazwiskiem przetrwała do naszych czasów, w sumie 364 lata!
Dzięki niezastąpionemu w tłumaczeniu starych tekstów, świdnickiemu historykowi – Sobiesławowi Nowotnemu, udało się ów napis odczytać.
Brzmi on następująco:
Anno 1655 ist dieses Dach zu beiden Seiten in einen neuen Kalck gefast und bestigen worden wie auch uber der Sacristei, Halle und Capelle gegen den (Pfarr) Hofe, Zu dero Zeit war Pfarrherr Tobias Jaschke, Kirchen Väter Andreas Sissenbach und Martinus Wisner. Mauerer Hans Rötel
co w tłumaczeniu na język polski znaczy:
W roku 1655 dach ten po obu stronach przełożony został nową zaprawą wapienną i wdrapano się na niego, również nad zakrystią, halą [chodzi zapewne o nawę kościoła – dop. S. Nowotny] i kaplicą, leżącą naprzeciwko plebanii. W tym czasie proboszczem był Tobias Jaschke, opiekunami kościoła [tzw. witrykami] byli: Andreas Sissenbach i Martinus Wisner. Murarz Hans Rötel
AD&SN
11 LIKES
Co do daty powstania kościoła w Ząbkowicach toczy się profesorski spór i chyba jedynie prace archeologiczne mogą go rozwiązać. Opierając się na zapiskach kronikarskich budowę ukończono w 1415 roku. Przy czym są stanowiska, że była to już druga bryła kościoła. Na ścianach szczytowych znajdujących się na poziomie strychu znajduje się ok. 10 tego rodzaju płyt informacyjnych z różnych epok. Widziałem je i są zachwycające. Każda zawiera napisy mające stylistykę typową dla danej epoki . Pojawiają się też rysunki i to nie tylko narzędzi ale też na przykład kieliszków. Znajdziemy też w innym miejscu ukryte gmerki mistrzów. Może ktoś kiedyś zbada napisy i będziemy mogli się cieszyć nowymi ustaleniami.