W 1911 r. w Świdnicy odbyła się wielka Wystawa Przemysłu i Rzemiosła, jedna z największych w tym czasie na Śląsku. Mimo początkowych, krytycznych opinii, wystawa odniosła wielki sukces i przysporzyła miastu sporego rozgłosu.
Otwarta została 27 maja 1911 r. na terenach obecnego Parku Centralnego. W sumie zagospodarowano powierzchnię 9,53 ha, na których wzniesiono ponad 20 dużych obiektów, w tym istniejący do chwili obecnej betonowy most. Wystawa, w której wzięło udział ponad 200 wystawców trwała aż do 17 września. Towarzyszyło jej wiele imprez o charakterze kulturalnym.
Nasz współpracownik – Krzysztof Królik z Wrocławia zwrócił uwagę na pomijany aspekt całego przedsięwzięcia, a mianowicie wspaniałą oprawę muzyczną, jaką kilkakrotnie prezentowała orkiestra ze świdnickiego teatru, pod batutą dyrektora muzycznego teatru – Benno Altmanna.
Z okazji wystawy świdnicka drukarnia Ludwiga Heege wydała specjalną gazetę wystawową „Austellung Zeitung”. Znalazły się w niej w niej opis wystawy, ryciny przedstawiające niektóre pawilony, a także programy koncertów w wykonaniu świdnickiej orkiestry teatralnej, która koncertowała 1, 9, 16, 22 i 29 czerwca.
Przeglądając program tych koncertów trudno nie oprzeć się wrażeniu, że repertuar świdnickiej orkiestry byl bardzo ambitny i zróżnicowany. Obok uwertur czy fragmentów wielu oper, m.in. „Car i cieśla” Lortzinga, „Dama Pikowa” Czajkowskiego, „Biała Dama” Boieldieu, „Lohengrin” Wagnera, czy „Nabucco” Verdiego, w repertuarze znalazło się wiele z ulubionych przez ówczesnych mieszkańców Świdnicy marszy. Sporo było też muzyki lżejszej gatunkowo – między innymi walców.
Nie zabrakło także akcentów polskich. Orkiestra wykonała między innymi Poloneza A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina, uwerturę z Opery „Halka” Stanisława Moniuszki czy Serenadę nieco zapomnianego dziś kompozytora Maurycego Moszkowskiego. Czego słuchano w Świdnicy na początku XX wieku? Poniżej linki do kilku wybranych utworów.
Andrzej Dobkiewicz & Krzysztof Królik
6 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!