Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (20): Ruiny Rittnera

Spread the love

Od naszego Czytelnika – Pana Zdzisława Końskiego otrzymaliśmy do publikacji ciekawe zdjęcie. Wykonane zostało w 1953 roku i przedstawia 1,5-rocznego naszego Czytelnika, który stoi w miejscu przebiegu obecnej ulicy Łącznej.

Zdjęcie nadesłane przez Zdzisława Końskiego z ruinami odlewni Rittnera w tle

 – Jako ciekawostkę przesyłam zdjęcie z maja lub czerwca 1953 roku. W tle jest staw nad którym była gospoda [opisaliśmy ją tutaj: Nieuchwytna gospoda (cz. I) i Nieuchwytna gospoda (cz. II)]. Na dalszym planie są ruiny dawnej odlewni żeliwa i fabryki kotłów. Wjazd do fabryki znajdował się przy ul. Wrocławskiej 75, przed Żelaznym Mostem na rzece Bystrzycy, zabudowania były raczej przy ul. Komunalnej. Ruiny fabryki zostały rozebrane już pod koniec lat 50. i na początku lat 60. ubiegłego wieku, komin fabryczny usytuowany tuż przy budynku nr 75 przetrwał nieco dłużej, prawdopodobnie na początku lat 70. został również rozebrany, część budynków fabryki przy bloku nr 75 (czerwona cegła) jest użytkowana do chwili obecnej. Dalej jest budynek usytuowany nad rzeką, przy moście, obecnie wyremontowany. Stoję w miejscu gdzie obecnie jest ul. Łączna, a niedaleko parking hotelu Stary Młyn. Z lewej strony (niewidoczny na zdjęciu) znajduje się dom wspomnianej gospody – pisze Zdzisław Koński.

Powiększony fragment zdjęcia z ruinami odlewni Rittnera (w tle dach budynku przy Wrocławskiej 81)

Dziś to miejsce zmieniło się całkowicie. Nie ma już stawu, a na jego terenie powstały nowe budynki. Ze swojej strony dodamy jeszcze, że pozostałości zakładu przemysłowego związane są wytwórnią maszyn parowych i kotłów oraz wyrobów żeliwnych powstałej w 1859 r. z inicjatywy rodziny Rittner. W 1870 r. do spółki z Augustem Rittnerem przystąpił Gustav Peisker – dzięki wkładom finansowym tego ostatniego udało się go rozbudować i zmodernizować. Kolejnymi właścicielami zakładu działającego w różnym zakresie do 1937 roku byli: Friedrich Hänsel, Carl M. Schmidt i Alfred Gruschka.

Dom którego dach i kominy widać w tle zachował się do chwili obecnej i znajduje się obecnie przy ulicy Wrocławska 81. Dziękujemy za nadesłanie zdjęcia.

Z lewej strony widoczny budynek (z kominem) odlewni Rittnera ok. 1900 r.
Dziś miejsce z archiwalnego zdjęcia jest nie do poznania. W tle widoczny dach i kominy budynku przy ulicy Wrocławskiej 81
Fragment mapy z 1895 roku z zaznaczonym Stawem Garnizonowym, odlewnią Rittnera, budynkiem przy obecnej ulicy Wrocławskiej 81 i kierunkiem wykonania zdjęcia z terenu przebiegu obecnej ulicy Łącznej
15 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.