Press "Enter" to skip to content

Kartograficzna perełka!

Spread the love

Bielawska Placówka Muzealna wzbogaciła się o niezwykły eksponat. Jest nim mapa wykonana na przełomie XIX/XX wieku – prawdopodobnie na zlecenie ówczesnego urzędu miejskiego, prezentująca stan aktualny i planowany rozwój infrastruktury Bielawy.

„Plan wykonany został ręcznie na wielkoformatowym, płóciennym arkuszu. Kolorem czarnym zaznaczono istniejące budynki i drogi, zaś kolorem czerwonym projektowane kolonie domów jedno i wielorodzinnych. Na rysunku można znaleźć wiele szczegółów i ciekawostek. Okazało się bowiem, że już ponad 120 lat temu projektowano drogę, która przebiegała pomiędzy górą Maślaną i Parkową, i łączyła centrum Bielawy z drogami wylotowymi w stronę Ostroszowic oraz Jodłownika. Obecnie podobny korytarz transportowy nazywany jest roboczo III etapem obwodnicy miejskiej. Z kolei w górnej części ówczesnej wsi Langenbielau, w miejscu gdzie w 1929 r. powstał kościół pw. Świętego Ducha, planowano budowę kompleksu sportowego z dużym boiskiem piłkarskim.” – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielawie.

Mapa Bielawy z przełomu XIX/XX wieku z inwentaryzacją ówczesnej zabudowy i infrastruktury oraz planami na przyszłość (foto: Bartosz Szarafin)

Skąd wzięła się mapa? Otóż pod koniec 2020 roku do Urzędu Miejskiego w Bielawie nadeszła przesyłka z Katowic. Okazało się, że jej nadawca otrzymał tą mapę od znajomej, a ponieważ nie byłą mu potrzebna, postanowił podarować ją miastu. Tym samym Bielawa zyskała prawdziwy rarytas historyczny, który z pewnością przyczyni się do lepszego poznania historii miasta. Mapa ma zostać zeskanowana i miejmy nadzieję, że zostanie w wersji elektronicznej udostępniona regionalistom i badaczom historii.

Podobne mapy z różnych okresów zachowały się szczęśliwie także dla Świdnicy. Warto tu chociażby wspomnieć o mapie z 1867 roku, na której oprócz szczegółowo rozrysowanych elementów twierdzy świdnickiej, są także naniesione, planowane do wytyczenia ulice. Innym ciekawym planem z gatunku tych futurystycznych, jest mapa z lat 40. XX wieku na której widać projekt wyprowadzenia dworca kolejowego poza ścisłe centrum miasta, w okolice obecnego kościoła pw. NMP Królowej Polski i co za tym idzie z potężną zmianą układu komunikacyjnego miasta.

Mapa Świdnicy z lat 40. XX wieku z koncepcją „wyrzucenia” dworca kolejowego poza centrum miasta
Fragment mapy Świdnicy z 1867 r. z dziełami twierdzy świdnickiej i zaznaczonym planowanym rozwojem miasta, głównie w zakresie wytyczania istniejących obecnie ulic.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.