Potężna nawałnica, która 5 września przeszła nad częścią powiatu świdnickiego uszkadzając wiele budynków i powalając kilkaset drzew (czytaj tutaj: Zniszczenia po nawałnicy), doprowadziła także do uszkodzenia jednego z cenniejszych zabytków dawnego prawa na terenie gminy Strzegom.
Chodzi o krzyż pojednania, który znajdował się przy kościele w Stanowicach. Przypomnijmy tylko, że kamienny krzyż pochodzi z 1305 r. i jest najstarszym krzyżem w Polsce, co do którego zachował się dokument z nim związany i który w świetle źródeł możemy powiązać z konkretnym wydarzeniem – w tym wypadku zabójstwem młynarza ze Stanowic Konrada von Langiberc przez Konrada, zarządcę zakonnego folwarku w Pasiecznej. Historię odkrycia tego krzyża, jak również okoliczności jego wystawienia opisaliśmy dokładnie tutaj: Zniszczono zabytek!
Wspomniana nawałnica uszkodziła szczyt dachu kościoła w Stanowicach, zrzucając z niego krzyż i część kopuły. Ta ostatnia uderzyła w krzyż, rozbijając go niestety. A oprócz faktu, że jest to krzyż związany z najstarszą odnotowaną w Polskich źródłach udokumentowaną historią jego wykonania, jest to też prawdopodobnie największy krzyż w Europie – a raczej jego fragment, gdyż nie zachował się on w całości. Według jednak szacunkowych badań zachowanej jego części można przypuszczać, że liczył on ok. 4 metrów wysokości!
Mamy nadzieję, że znajdą się środki finansowe na naprawę tego wspaniałego zabytku dawnego prawa. A tak już zupełnie na marginesie jest coś symbolicznego w tym co się stało. Po 715 latach od jego wykonania i 32 latach od jego przypadkowego odnalezienia, historia dopisała kolejną kartę w dziejach stanowickiego krzyża pojednania.
Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)
Dziękujemy Panu Tomaszowi R. Smagłowskiemu za użyczenie zdjęć.
7 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!