Press "Enter" to skip to content

Zniszczono zabytek!

Spread the love

Koło Morawy (gmina Strzegom, powiat świdnicki) zniszczony został –  prawdopodobnie podczas prac polowych, zabytkowy krzyż pojednania, dawniej – a i współcześnie nazywany pokutnym.  O fakcie poinformowano na stronie InfoStrzegom (Facebook).

Krzyż spod Morawy

Dobrze zachowany krzyż pojednania typu maltańskiego znajduje się po północnej stronie polnej drogi do starego młyna w Morawie, około 500 metrów na wschód od wiaduktu kolejowego. Na krzyżu brak rytu określającego narzędzie zbrodni. Wymiary krzyża wykonanego z piaskowca wynoszą 84x84x24 cm. Niestety, nie jest znane jego dokładne datowanie.

Krzyż wymieniony jest w fundamentalnej pracy poświęconej m.in. krzyżom Steinere Zeugen miitelalterlischen Rechtes In Schlesien Maxa Hellmicha, wydanej w 1923 r. w Legnicy. Hellmich wskazuje jednak na inne pierwotne usytuowanie krzyża, który znajdować się miał w południowej części wsi, przy starej remizie strażackiej, przy drodze do starego młyna.

Andrzej Dobkiewicz

7 LIKES

3 komentarze

  1. Adrian Adrian 2 kwietnia 2019

    Zgubiłem się. Z treści wynika, że krzyż pokutny ze Stanowic jest „W 1974 roku przewieziony został do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, a w 1986 roku na zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, gdzie do dziś jest eksponowany. ” wiec nie mógł stać przy drodze .. bez sensu .

    • Andrzej Dobkiewicz Andrzej Dobkiewicz Post author | 2 kwietnia 2019

      Wszystko jest okey. W pierwszej części artykułu piszemy o krzyżu koło Morawy, w drugiej, przytaczamy historię krzyża ze Stanowic. Po rozbiórce budynku został przewieziony do Muzeum, a następnie na zamek Grodno.

  2. Jarek Jarek 30 lipca 2021

    Dziś do pracy jechałem przez Morawę w kierunku na Żarów , już za Morawą po lewej stronie , przy samym rowie stał krzyż z piaskowca z utrąconym lewym ramieniem – jeśli mnie pamięć nie myli , robiłem mu zdjęcia jakieś 15 lat temu , a kilka lat temu potwierdzałem jego obecność w tamtym miejscu . Dziś go już nie widziałem , może skrył się chwastach porastających rów oddzielający drogę asfaltową od pola ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.