Press "Enter" to skip to content

Przywracanie pamięci

Spread the love

W Strzegomiu odsłonięto uroczyście pomnik poświęcony ofiarom III Rzeszy na ziemi strzegomskiej, a przede wszystkim pamięć więźniarek  filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen – AL Gräben.

O poszukiwaniach filii obozu w Grabinie przez Krzysztofa Kaszuba, który jako pierwszy zajął się tematem i zaczął go nagłaśniać w mediach pisaliśmy tutaj: Frauen-Arbeitslager Gräben.

Na uroczystości, jakie miały miejsce 25 listopada przybyły dwie byłe więźniarki AL Gräben – Lea Gleitman ze Szwecji i Sonia Abiri z Izraela. Uczestniczyli w niej także m.in. burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa i wicedyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Katarzyna Pawlak-Weiss, która w kilku słowach nakreśliła sytuację AL Gräben na tle sieci filii KL Gross-Rosen i bezwzględną eksploatację więźniów w systemie obozu koncentracyjnego i podobozów Gross-Rosen aż do tragicznego „marszu śmierci” na przełomie 1944 i 1945 roku, eufemistycznie nazwanego przez Niemców ewakuacją.

Nie zabrakło również miejsca na wzruszające przemówienia obu byłych więźniarek, które przypomniały tragiczne losy swoje, swoich krewnych i koleżanek w AL Gräben i wyraziły wdzięczność za pamięć o tragicznych losach żydowskich dziewcząt niewolniczo pracujących w Grabinie dla nazistowskich Niemiec.

Uroczystość miała podniosły charakter, była modlitwa rabina i księdza katolickiego, było przecięcie wstęg w barwach narodowych Polski i Izraela, był apel poległych, salwa honorowa, asysta wojskowa i złożenie wieńców pod odsłoniętym pomnikiem.
Na zakończenie obie dawne więźniarki, Lea Gleitman, Sonia Abiri, a także dr Katarzyna Pawlak-Weiss z IPN, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta i Krzysztof Kaszub, badacz przeszłości Strzegomia, którego praca zapoczątkowała proces odkrywanie AL Gräben i losów więźniarek, zasadzili dąb pamięci.

3 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.