Press "Enter" to skip to content

Sklep i gospoda

Spread the love

Ostatnio na jednej z akcji internetowych pojawiła się pocztówka z ok. 1915 r. przedstawiająca sklep i gospodę w Słotwinie.

Przed sklepem widoczny jest zapewne sam właściciel – Adolf Taper i jego rodzina

Pocztówki prezentujące widoki z podświdnickiej Słotwiny są stosunkowo rzadkie obecnie i nieczęsto pojawiają się na aukcjach internetowych. Prezentowana pocztówka wydana została około 1915 r. i prezentuje dwa budynki – obecna numeracja 40 i 42, mieszczące przed II wojną światową sklep należący do Adolfa Tappera oraz dawną gospodę i gorzelnię parową, należącą do Alberta Heibera. W budynku tej ostatniej mieściły się także na piętrze pokoje gościnne do wynajęcia.

Oba budynki zachowały się do chwili obecnej. Elewacja budynku (nr 40), gdzie niegdyś mieścił się sklep jest dziś w parterze zasłonięta obskurną blachą falistą, natomiast sam budynek pełni funkcje mieszkalne.

W znacznie gorszym stanie jest dawny budynek gospody (nr 42), który dziś jest „zabezpieczoną” i nieużytkowaną ruiną. Gospoda i browar funkcjonowały zapewne do 1945 r., a usytuowanie w centrum wsi, przy głównej drodze sprawiało, że była zapewne dochodowym i intratnym interesem. Po 1945 r. przez wiele lat mieściła się tu restauracja „Uniwersalna”.

Andrzej Dobkiewicz

3 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.