Press "Enter" to skip to content

Wiemy, co odkryto w Pastuchowie!

Spread the love

Informowaliśmy na Świdnickim Portalu Historycznym o odkryciu, jakiego dokonano podczas prac konserwatorskich w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Pastuchowie (czytaj tutaj: Odkrycie w Pastuchowie!).

Przypomnijmy, że pod warstwą tynku odkryto fragmenty malowideł ściennych, które według szacunkowych ocen pochodzą z XV wieku!

Spod tynku ukazały się m.in. fragment sentencji o gotyckim kroju pisma i motywy roślinne. Na prawdopodobnie największym malowidle, którego fragment także wydobyto spod tynku widoczny jest fragment postaci w szatach.

Dzięki analizie zdjęć autorstwa konserwatora dzieł sztuki Katarzyny Brzozowskiej, które udostępnił nam burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz wiemy, co przedstawiają dwa z odkrytych fragmentów malowideł.

Fragment malowidła, które może przedstawiać jednego czterech ewangelistów

 – Udało mi się odczytać fragment gotyckiej inskrypcji, a właściwie cześć widocznego na zdjęciu słowa. To imię „Lucas” odnoszące się do ewangelisty – św. Łukasza – mówi świdnicki historyk, językoznawca i zastępca redaktora naczelnego ŚPH Sobiesław Nowotny.

 – Zapewne  imię to nawiązuje także do fragmentu odkrytego malowidła, które przedstawia postać w szatach. Uważam, że niemal na pewno na dawnym sklepieniu wyobrażone były postacie czterech ewangelistów – św. Marka, św. Jana, św. Mateusza i właśnie św. Łukasza. Byłaby zresztą to analogia do malatury w innych tego typu kościołach na Śląsku, gdyż postacie czterech ewangelistów są dość często w nich spotykane. W Pastuchowie potwierdzeniem tej tezy jest odczytane przeze mnie imię „Lukas” – dodaje Sobiesław Nowotny.

Miejmy nadzieję, że odkryte malowidła zostaną odsłonięte w całości, co pozwoli na potwierdzenie tezy świdnickiego historyka i pozwoli na pełne odczytanie symboliki malarskiego zdobienia z XV wieku kościoła w Pastuchowie.

Andrzej Dobkiewicz

4 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.