Press "Enter" to skip to content

Żywe dziedzictwo kulturowe

Spread the love

W dniach 23-29 sierpnia w pałacu w Morawie (gmina Strzegom) odbędą się spotkania w ramach Wiosennej Akademii „Żywe dziedzictwo kulturowe” dla studentów z Niemiec i z Polski.

Pałac w Morawie

Seminarium miało się odbyć już w ubiegłym roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19. Pomysłodawcą Akademii jest znany i zaangażowany historyk sztuki, znawca historii Śląska Arne Franke. Głównym tematem będą opracowania dot. zabytków na Dolnym Śląsku, szczególnie ruiny, których już nikt nie odbuduje i propozycje znalezienia dla nich nowych znaczeń i ról kulturowych. Studenci będą pracować przez 8 dni, a ich prace zakończy pokaz stworzonej na bazie zdobytych doświadczeń i wiedzy – prezentacja.  

 „Żywe dziedzictwo kulturowe” – praktyczna ochrona dziedzictwa kulturowego zawłaszczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego na Śląsku”. Springschool w zamku Muhrau/Morawa (PL), 23-29 sierpnia 2021 r.

Poniedziałek, 23.08.2021 r.

Indywidualny przyjazd niemieckich uczestników do Berlina

6.30 Miejsce spotkania Westhalle na dworcu kolejowym „Südkreuz”, Berlin; wyjazd autokarem do Polski.

10.30 Powitanie polskich uczniów na Dworcu Głównym w Legnicy. Krótka przerwa na stacji, następnie dalsza podróż Legnickie Pole. Zwiedzanie kościoła klasztornego (Kilian Ignatz Dientzenhofer + Cosmas Damian Asam!) oraz muzeum bitwy na Legnickim Polu 1241 r. Wczesnym popołudniem wykwaterowanie z zamku Morawa/Muhrau, wspólny obiad. Zwiedzanie zamku i parku z przewodnikiem. Po kolacji pogawędka przy ognisku z Melittą Sallai, która wychowała się w zamku, powróciła tu wkrótce po 1989 roku po bardzo burzliwym życiu i założyła charytatywną Fundację św. Jadwigi, która mieści się w zamku.

Wtorek, 24.08.2021

9.00 Wyjazd na całodniową wycieczkę do przykładowych projektów zamków, szczególnie w dawnym hrabstwie Kłodzko. Rozmowy z odpowiednimi firmami budowlanymi. Przerwa na lunch w zamkowej kawiarni.

19.00 Wykład na temat historii polskiej ochrony zabytków po 1945 r.

21.00 Wieczorny wykład na temat zamku/ochrony zabytków/rewitalizacji

Środa, 25.08.2021

9.00 Wyjazd na całodniową wycieczkę w celu wstępnego zwiedzenia wszystkich obiektów badań z praktycznym szkoleniem w zakresie nieinwazyjnej metody konserwacji zabytków. Zapoznamy się z nieinwazyjną metodą „morfologii elewacji”, a wszystkie obiekty zostaną wcześniej sprawdzone.

17.30 Wykład na temat obecnej praktyki ochrony zabytków na Śląsku

Czwartek, 26.08.2021 r.

Grupa badawcza:

9.00 W pracy grupowej wymiana wyników dotychczasowej pracy

Grupa wycieczkowa:

9.00 Wyjazd grupy wycieczkowej do poszczególnych obiektów studyjnych, na miejscu analiza ruin zamku, dworu, parku, kościoła wiejskiego i struktury wsi.

20.00 Wymiana opinii między grupami roboczymi

Piątek, 27.08.2021 r.

Grupa badawcza:

9.00 W pracy grupowej wymiana wyników dotychczasowej pracy

Grupa wycieczkowa:

9.00 Wyjazd grupy wycieczkowej do poszczególnych obiektów studyjnych, na miejscu analiza ruin zamku, dworu, parku, kościoła wiejskiego i struktury wsi.

20.00 Wymiana opinii między grupami roboczymi

Sobota, 28.08.2021 r.

9.00 Ocena wyników badań i przygotowanie prezentacji obiektów: Opracowanie historii zamku oraz wizji wykorzystania zamku Morawa.

17.00-19.00 Prezentacja poszczególnych grup i dyskusja

19.00 Kolacja i ceremonia zamknięcia – zakończenie otwarte!

Niedziela, 29.08.2021 r.

9.00 Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz zamku Książ. Następnie transfer na dworzec kolejowy w Wałbrzychu na drogę powrotną polskich uczniów. Przejazd do Görlitz, tam zwiedzanie Muzeum Śląskiego. Przewidywany przyjazd do Berlina około 20.30.

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.