Press "Enter" to skip to content

Strzegom w czasie wojen

Spread the love

W najnowszym wydaniu periodyku „Świdnickie Studia teologiczne” [Rok XVI (2019) nr. 1] ukazała się pierwsza część interesującego artykułu strzegomskiego historyka i współpracownika Świdnickiego Portalu Historycznego – Marka Żubryda.

„Strzegom w czasie wojen z lat 1864-1871 w świetle kronik i gazet lokalnych. Cześć pierwsza – wojna z Danią 1864 i Austrią 1866” to artykuł prezentujący wydarzenia w Strzegomiu i powiecie strzegomskim w czasie wojny z Danią (1864) i Austrią (1866). Opis sytuacji w mieście i postawę jego mieszkańców w czasie wydarzeń wojennych zaprezentowano na podstawie kronik i prasy lokalnej. W artykule oprócz spraw związanych ze sprawami czysto związanymi z działaniami militarnymi zaprezentowano także stosunek mieszkańców do pomocy żołnierzom walczącym na froncie, ich działalność w różnych towarzystwach niosących pomoc rannym i chorym. Zostały tutaj omówione najważniejsze zarządzenia władz, które miały wpływ na życie społeczne i gospodarcze miasta i powiatu w okresie działań wojennych. Przedstawiono także straty jakie poniosło miasto i powiat strzegomski w wyniku działań wojennych, zwłaszcza wśród mieszkańców wcielonych do armii.

Nie jest to pierwsza publikacja Marka Żubryda w „Świdnickich Studiach Teologicznych”. W 2018 r. [Rok XV (2018) nr. 2] ukazał się jego artykuł „Historia ustawienia żeliwnego krzyża na Górze Krzyżowej w Strzegomiu”.

W artykule tym autor zaprezentował mało znaną  historię ustawienia na Górze Krzyżowej pod Strzegomiem żeliwnego krzyża, który był pomnikiem z okazji 100-lecia bitwy pod Strzegomiem-Dobromierzem z 4.06.1745 roku. Pomysłodawcą jego budowy był inspektor podatkowy Gebhardt, który przez 10 lat walczył o postawienie krzyża. Jego przedsięwzięcie nie spotkała się ani z przychylnością władz miejskich ani z poparciem większości mieszkańców miasta i powiatu. W roku 1845 doszło także do zniszczenia przez nieznanych sprawców odlanego już i przygotowanego do montażu krzyża, co spowodowało opóźnienie prac, ale zwiększyło poparcie społeczne dla idei jego budowy. Jednak budowa pomnika opóźniała się także ze względu na klęski żywiołowe i wybuch Wiosny Ludów. Dopiero po śmierci Gebhardta w roku 1850 pomnik został ukończony i postawiony na szczycie Góry Krzyżowej.

Autorowi gratulujemy, a miłośników historii zapraszamy do lektury!

3 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.