Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (34): Odkrycie na Grodzkiej

Spread the love

Napisał  do nas Pan Oskar Woźniak (pomagał nam od strony prawnej przy sprawie maszkaronów) z informacją na temat odkrycia podczas prac związanych z rewitalizacją podwórka pomiędzy ulicami Grodzką i Kotlarską.

Ulica Burgstrasse (Grodzka) w 1911 roku. Zaznaczono cztery kamienice wyburzone w latach 50. XX wieku

 – Na tyłach budynku mieszkalnego przy ulicy Grodzkiej, od strony podwórka, koparka zerwała część sklepienia z cegły, pod którym widać niezasypaną gruzem piwnicę. Przesyłam zdjęcia, ciekawy też jestem z czym można ją powiązać – pisze pan Oskar.

Przypomnijmy, że ulica Grodzka była jedną z głównych arterii komunikacyjnych miasta, wytyczonych już w momencie jego powstawania. Od czasów średniowiecza jej zabudowę tworzyły patrycjuszowskie domy, które z czasem rozrosły się do pięknych kamieni najbogatszych świdniczan, pełniących wiele ważnych urzędów dawnej Świdnicy. Do maja 1945 roku zespół tych kamienic, zachował się w niemal niezniszczonym układzie z XV-XVI wieku. Kres części zabudowy przyniósł pożar jednej z kamienic, jaki mieli spowodować pijani żołnierze sowieccy, którzy zwycięstwo uczcili w znajdującej się tu winiarni i piwiarni (inna wersja mówi o tym, że pożar wybuchł pod koniec wojny, ale jeszcze przed wkroczeniem sowietów).

Pozostałości kamienic na Grodzkie. W tle widoczne zabudowania przy ulicy Kotlarskiej (Źródło: polska-org.pl)

W wyniku pożaru uszkodzeniu uległo kilka sąsiadujących ze sobą kamienic. 30 września 1952 roku zatwierdzono do rozbiórki jedną z uszkodzonych kamienic – Grodzka 7, ostatecznie jednak rozebrano ich cztery. O skali zagrożenia złym stanem technicznym uszkodzonych domów niech świadczy fakt, że na początku 1953 roku wprowadzono na Grodzkiej zakaz ruchu samochodów. W ich miejscu wzniesiono w latach 60. XX wieku brzydki budynek mieszkalny, który dziś szpeci południową pierzeję ulicy. I to właśnie na zapleczu tego budynku, koparka zerwała fragment sklepienia z cegły nad piwnicą. Znajdowała się ona na tyłach dawnej skrajnej kamienicy, pierwszej od strony Rynku w ciągu tych, które zostały wyburzone. Piwnica ta nie należała więc do słynnej kamienicy burmistrzowskiej rodziny Freundów (Grodzka 7), po której szczeliwie ocalał XVI-wieczny portal.

Jak donosi portal Świdnica24.pl piwnica ma pochodzić z XIX wieku o czym świadczy jej konstrukcja i użyty do jej budowy rodzaj cegieł. Ślady węgla mogą wskazywać na to, że w jakimś okresie używana była jak skład na opał. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to należy ją raczej wiązać z jakimś budynkiem zatylnim (oficyną). Z drugiej strony bogate kamienice patrycjuszowskie przy ulicy Grodzkiej były dość mocno rozbudowane w kierunku podwórek. Wspomniana kamienica rodziny Freundów sięgała w głąb podwórka na długość 22,5 metra.

Niestety, nie ma co liczyć na jakiekolwiek prace badawcze i sprawdzenie, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie odkrytej piwnicy. Ponieważ znajduje się ona w miejscu, gdzie prowadzone są prace zwiane z rewitalizacją podwórka, jej sklepienie zostanie zerwane w stopniu umożliwiającym zasypanie piwnicy.

Do historii wyburzonych kamienic przy Grodzkiej jeszcze wrócimy.

Andrzej Dobkiewicz

21 LIKES

3 komentarze

  1. Janek Janek 2 lutego 2023

    Pamiętam pod koniec lat 90 tych jak na podwórku na Grodzkiej ukladano płytę ażurową, spod ziemi „wyszło” setki szklanych buteleczek po lekach. Większość została zniszczona przez koparki, wiadomo jak to szkło. Część potłukły okoliczne dzieciaki.

  2. Rico Rico 3 lutego 2023

    Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć czytając ten artykuł. Świdnickie podwórka kryją jeszcze wiele tajemnic, ale znając życie nic z tym nie będzie robione, bo niema kasy, a szkoda. A nawiasem mówiąc nie zdawałem sobie sprawy, że budynki budowane były w poprzek ulicy Grodzkiej dawnej ul. Świerczewskiego a nie wzdłuż. Pamiętam jak na wyżej wymienionym podwórku stały jeszcze dwa domy o niskiej zabudowie, jeden wzdłuż przejścia między ul. Grodzką a Kotlarską dawną Marksa przy byłej Bożnicy, nawet znam nazwiska rodzin, które tam mieszkały a drugi stał przy obecnej trafostacji należącej do ZETO.

    • Andrzej Dobkiewicz Andrzej Dobkiewicz Post author | 3 lutego 2023

      Dziękujemy za komentarz 🙂 Prosimy o przejrzenie domowego archiwum. Może zachowały się w nim jakieś zdjęcia dawnej Świdnicy z lat 50./60. XX wieku 🙂 Chętnie opublikujemy 🙂 Pozdrawiamy
      Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.