Press "Enter" to skip to content

Graniczna – historia miejscowości do 1945 r.

Spread the love

Ta wieś leżąca na północ od Strzegomia, w gminie Strzegom (powiat świdnicki) u podnóża góry zwanej Zwycięską lub Graniczną, powstała pod koniec XIII wieku. Założono ją na terenach leśnych jako duży folwark rycerski, który po raz pierwszy wspomniany został w 1300 r. jako Streitsvorwerk. Musiał on odgrywać ważną rolę w dziejach księstwa świdnicko-jaworskiego, skoro był miejscem spisania licznych dokumentów kancelarii książęcej w I i II połowie XIV wieku.

Co ciekawe, nie znamy jednak pierwszych właścicieli tego majątku. Przypuszczać należy, iż jego założycielami byli książęta świdniccy. Potwierdza to pośrednio dokument księżnej Agniesz­ki (zm. w 1392 r.) z 1375 r., w którym przekazuje ona liczne majątki, w tym wieś Graniczną, w ręce lokalnej szlachty na wypadek, gdyby zeszła z tego świata. W II połowie XIV wieku część pól Granicznej należała również do mieszczan strzegomskich, co potwierdza między innymi dokument z 19 czerwca 1370 r. W 1373 r. właścicielami (a może tylko dzierżawca­mi) części majątku w Granicznej byli Andres i Peter Scholwiz (rycerze?), którzy w tym sa­mym roku odsprzedali 3 łany należące do tutejszego folwarku Hansowi Senftleben i Nic­klosowi Herczenickel. W 1400 r. właścicielami wsi byli członkowie rodu von Hund, którzy w tym samym roku sprzedali go Hermannowi von Reichenbach. Tenże niemal natychmiast po zakupie (maj 1400 r.) odsprzedał go rycerzowi Hentschilowi von Zedlitz, zwanemu Koppe. Hentschil von Zedlitz ustanowił w momencie zakupu dziedziczką majątku w Granicznej swą małżonkę Annę. 5 listopada 1400 r. stworzył on fundację na rzecz proboszcza Domanic Ni­klasa Wilkaw, której czynsze w wysokości 4 grzywien rocznie od 40 grzywien pochodzić miały z majątku w Granicznej. Hentschil von Zedlitz zmarł przed 1406 r., gdyż w tym czasie jako właścicielkę wsi wspomina się już wdowę po nim Annę. Ta zapisała we wspomnianym 1406 r. cały swój majątek, jaki posiadała w Granicznej, Sanderowi von Grunaw. Jak wyglądała sytuacja majątkowa w Granicznej w okresie XV wieku, nie wiadomo. Źródła historyczne są tu zbyt ską­pe. Wiadomo jednak, iż pod koniec tego stulecia założono drugą część wsi, leżącą bliżej góry Granicznej. Odtąd wieś Graniczna dzielić się będzie na Górną i wcześniej istniejącą – Dolną.

Dobra rycerskie w obu częściach Granicznej będą posiadały różnych właścicieli. Na Granicz­nej Górnej siedzieli w XVI wieku członkowie rodziny von Schindel (1500-1626), następnie rodziny von Richthofen (1742-1797). W 1797 r. majątek ten za sumę 29800 talarów zakupił pułkownik August Friedrich von Düsterlho. W latach 1819-28 należał on do majorowej Frie­deriki Wilhelminy von Oheimb z domu von Düsterlho. Rodzina von Oheimb posiadała go niemalże do lat 30-tych XX wieku. Wówczas to przekazano go na rzecz ewangelickiego Domu Wychowawczego św. Marcina w Rogoźnicy. Graniczna Dolna znajdowała się w rękach wie­lu śląskich rodzin szlacheckich, w tym m.in.: von Spiller (1740-65), von Wiese (1765-1791), von Seidlitz (1791-93). W 1793 r. majątek ten zakupił za sumę 34000 talarów mieszczanin Johann Gottlieb Gläser. W rękach tej rodziny dobra rycerskie w Granicznej Dolnej pozostawa­ły do 1818 r. Wówczas to zakupił je radca prawny Stuppe. W 1856 r. dominium w Granicznej Dolnej kupił Carl Ernst Felix baron von Richthofen. Rodzina von Richthofenów siedziała tu do lat 30-tych XX wieku. Dorothea von Richthofen wniosła ten majątek w wianie majo­rowi von Loesch. Była właścicielką Granicznej Dolnej do 1945 r., chociaż na stałe mieszkała w Kwietnikach koło Bolkowa.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o specyfice i różnicach obu majątków w Granicznej. Skoro Graniczna Górna od II połowy XIX wieku nastawiona była na wydobywanie granitu – dzierżawcą tutejszych kamieniołomów był przedsiębiorca z Żarowa Carl Kulmiz, który z czasem został uszlachcony, to majątek w Granicznej Dolnej nastawiony był głównie na hodowlę bydła rogatego (ponad 100 sztuk u schyłku XIX wieku). Warto w tym miejscu wspomnieć o wyjątkowej postaci Fridy baronowej von Richthofen z domu von Geyso, która pod koniec XIX wieku przejęła majątek w Granicznej Dolnej. Była to kobieta obdarzona niezmordowaną energią, cechująca się nadzwyczajnym zmysłem gospodarności. Oprócz pro­wadzenia majątku w Granicznej Dolnej, w 1926 r. wydzierżawiła ona od Bolka von Oheimba także cały majątek w Granicznej Górnej. Specjalnością tutejszego majątku w jej czasach była hodowla świń rasy wschodnio-fryzyjskiej. Na zakończenie warto dodać, iż mieszkańcy obu części wsi, niezależnie od wyznawanej konfesji należeli do 1945 r. do kościołów w Strzegomiu.

Sobiesław Nowotny

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.