Wracamy do opisanego kilka dni temu odkrycia na ulicy Siostrzanej w Świdnicy. Przypomnijmy, że podczas prac ziemnych natrafiono na fragment piwnic dawnej zabudowy ulicy.
Dzisiaj możemy już napisać o jeszcze jednym aspekcie tego zdarzenia. Otóż koparka razem z ziemią i gruzem wydobyła na powierzchnię stare bagnety i puste magazynki karabinowe. Ponieważ nie wiadomo było co kryć może się jeszcze pod ziemią, wezwano Straż Miejską oraz ekipę sapersko-pirotechniczną Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Na szczęście nie wykryto żadnych potencjalnie niebezpiecznych materiałów wybuchowych czy starej amunicji. Wydobyto natomiast kilkanaście destruktów starych bagnetów.
– Na pewno nie była to żadna skrytka z bronią – mówi Bogdan Mucha, szef Żarowskiej Izby Historycznej oraz znawca broni i uzbrojenia. – Wygląda to mi na kolekcję lub jej fragment bagnetów z okresu I i II wojny światowej, które jak można domniemać właściciel ukrył w 1945 r. Bagnety pochodzą z różnych krajów i od różnych karabinów. Może właściciel kolekcji był żołnierzem i zbierał takie pamiątki? Postaram się zidentyfikować poszczególne bagnety i poinformować czytelników Świdnickiego Portalu Historycznego.
O znalezisku został już zawiadomiony urząd konserwatorski i Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Po dopełnieniu wszystkich procedur, bagnety zostaną przekazane do którejś z placówek muzealnych. Mamy nadzieję, że nie gdzieś w Polsce, tylko na przykład do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Redakcja
Dziękujemy świdnickiej Policji za udostępnienie zdjęcia bagnetów.
12 LIKES
Stan zachowania znaleziska uniemożliwia pełną identyfikację bagnetów z poszczególnymi wzorami. Nie mniej jednak prezentowane na fotografii egzemplarze nr 2, 6, 13 (patrząc od lewej strony) to bagnety wyposażone w charakterystyczny hak zagięty w stronę ostrza. Kształt taki posiadają m.in. bagnety: japoński Arisaka type 30, brytyjski P 1907, francuski Mle 1892 oraz amerykański P 1914 Remington (wersja eksportowa do Francji). Biorąc pod uwagę długość i szerokość głowni, mamy tutaj do czynienia z francuskim bagnetem Mle 1892 względnie M 1914 – oba stosowane w karabinkach Berthier Mle 1892 kaliber 8 mm z czasów I wojny światowej. Egzemplarz nr 4 na fotografii (patrząc od lewej strony) to bez wątpienia bagnet używany w karabinach systemu Mausera. Karabiny takie użytkowane były m.in w armii niemieckiej, czechosłowackiej, polskiej, belgijskiej i w wielu innych krajach, które produkowały własne wzory bagnetów. Bliższa identyfikacja będzie możliwa po konserwacji znaleziska.
Dziękujemy za uzupełnienie Panie Bogdanie!