„Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin” to program realizowany przez Fundację św. Jadwigi z Morawy, ze środków z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Patronat nad programem w Morawie objął Świdnicki Portal Historyczny.
W dniach 19-20 i 26-27 października w pałacu w Morawie odbyły się warsztaty biograficzno- historyczne i biograficzno-dziennikarskie.
Warsztaty biograficzne dotyczyły znaczenia pamięci rodziny oraz wspomnień rodzinnych, jako fundamentów międzypokoleniowej więzi. Rozmawiano o znaczeniu niepodległości i wolności oraz o tym, czym są rodzinne biografie. Warsztaty były przestrzenią do nadania znaczeń osobom i wydarzeniom, w które angażowali się członkowie rodzin. Uczestnicy zastanawiali się nad wpływem rodzinnych biografii na pełnione role, motywacje, wartości, sposób funkcjonowania rodzin a także na nich samych. Był także okazją do pracy z rodzinnymi pamiątkami. Prowadząca, Alicja Przepiórska, przedstawiła także badania dotyczące kulturowej transmisji rodzinnej przesiedleńców, przedstawiła opracowania socjologiczne oraz prace dotyczące społecznych ram zbiorowej pamięci rodziny.
Podczas warsztatów historycznych ich uczestnicy poznali tło historyczne wydarzeń, które miały istotny wpływ na rodzącą się niepodległą Polskę. Prowadzący zajęcia – historyk Grzegorz Mikołajczyk, stworzył ramy w które uczestnicy mogli wpisać indywidualne rodzinne historie. Legiony, tworząca się II Rzeczypospolita ze zbrojnymi zrywami powstańczymi i kształtowaniem się granic, plebiscytami, tworzeniem się od nowa kultury demokratycznego państwa, wybuch II wojny światowej, gwałt na naszej niepodległości, walka z niemieckim i radzieckim okupantem, zbrodni popełniane na ludności cywilnej i ofiary złożone przez wałczących żołnierzy… W to tło uczestnicy mogli wpisywać własne, rodzinne biografie.
W zajęciach uczestniczyło także dwunastu Seniorów, którzy wspominali swoje rodziny, ich zaangażowanie w czyny zbrojne i w walkę o Niepodległość. Opowiadali o swoich rodzinnych bohaterach, niejednokrotnie odkrywając znaczenie ich działalności patriotycznej i ofiary złożonej na ołtarzu wolnej Polski.
Kolejnym elementem projektu był warsztat dziennikarski, podczas którego Dariusz Kulpiński, oswajał uczestników z kamerą, przygotowywał do opowiedzenia noszonych w sercu historii.
Efektem czterodniowych warsztatów będzie realizacja filmu „Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin”. Będzie to historia mieszkańców Dolnego Śląska i ich rodzin, która wplata się w historię odzyskiwania Niepodległości przez Polskę i budowania polskości na ziemiach Dolnego Śląska a także stawania się przez nich dolnoślązakami.
Dzięki wsparciu i pomocy władz Strzegomia, 12 listopada w strzegomskim Ratuszu odbędzie się projekcja filmu „Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin”, spotkanie z świadkami czasu oraz wykład psychologa i pracownik naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego – dr Bogny Bartosz – „Znaczenie biografii rodzinnych”. Początek pokazu o godz. 12.00.
1 LIKE
Skomentuj jako pierwszy!