O tym, że tajemnice z dawnych wieków, które czekają na wyjaśnienie i znajdują się niemal w zasięgu naszej ręki, udowadnialiśmy już wielokrotnie. Dziś kolejny tego przykład – tajemniczy słupek z Jaworzyny Śląskiej…
Przed budynkiem głównym dworca w Jaworzynie Śląskiej, znajduje się rzadko zapewne zauważany niewielkich rozmiarów słupek granitowy. Sam w sobie nie jest niczym szczególnym. Ot, okruch historii, jakich wiele. Jak mówi nasz współpracownik z Jaworzyny Śląskiej – Sylwester Bartczak, jest jeden z wielu słupków znajdujących się niegdyś przy linii kolejowej z Wrocławia do Jaworzyny Śląskiej, a wyznaczających odległość od Wrocławia. I rzeczywiście, z jednej strony słupka, który nie wiedzieć czemu pomalowany został kiedyś białą farbą, widoczne są wykute na nim cyfry.
Gdzie jest więc tajemnica? Znajduje się z drugiej strony wspomnianego słupka, a wypatrzył ją Sobiesław Nowotny – historyk i zastępca redaktora naczelnego naszego portalu. – Mogę się mylić, ale według mnie znajduje się tu fragment hebrajskiej inskrypcji. Bardzo dobrze widoczna jest wykuta litera „tet”, a obok niej trudne do odczytania pozostałości innych liter i wokalizacji – mówi Sobiesław Nowotny. – Świadczyć to może o tym, że do wykonania tego słupka – a być może i innych, wykorzystano stare żydowskie macewy, czyli płyty nagrobne. Gdyby rzeczywiście takie wtórne użycie macew do innych celów miało w tym wypadku miejsce, nie byłoby w tym nic dziwnego. Na przestrzeni wieków macewy z niszczonych cmentarzy żydowskich używane były w różny sposób. Na przykład w Świdnicy, starymi macewami była wyłożona posadzka w zakrystii kościoła parafialnego pw. św. Stanisława i św. Wacława, a obecnie katedry. W XIX wieku, podczas jednego z remontów, płyty te zostały zdjęte z posadzki i zastanawiano się co z nimi zrobić. Być może są to te same macewy, które zostały wykorzystane, jako płyty chodnikowe, a które odkryte po latach, dziś są eksponatami w Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Skąd jednak stare macewy miałyby się wziąć w Jaworzynie Śląskiej, gdzie nie było cmentarza żydowskiego? Chyba nigdy nie będziemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)
9 LIKES
Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…
Dziękuję w imieniu całego zespołu. Andrzej Dobkiewicz