Press "Enter" to skip to content

… po moich szkolnych latach

Spread the love

Od naszego współpracownika i kolekcjonera Dariusza Sieńki otrzymaliśmy do zaprezentowania na Świdnickim Portalu Historycznym ciekawe zdjęcie.

Podobne zamieszczaliśmy już swojego czasu, związane były one jednak związane z wojskowością i stanowiły pamiątkę, po odbytej służbie wojskowej w garnizonie świdnickim (czytaj tutaj: Kochanie nie płacz… i Niezwykła fotografia z 1913 r.)

Fotografia, niestety, nie posiada żadnego opisu i daty, pozwalającej określić jej rok powstania

Tym razem popularna na początku XX wieku forma upamiętniania, kończącego się jakiegoś etapu w życiu mieszkańców związana jest z uczniami dawnej szkoły powszechnej, która znajdowała się w Kraszowicach (Kroischwitz), dużej wsi, stanowiącej właściwie przedmieścia Świdnicy, sukcesywnie włączanej w jej granice administracyjne. Pierwszy taki „kanibalizm” miał miejsce w latach 20. XX wieku, kiedy włączono do Świdnicy niewielką część Kraszowic. Na terenach tych powstał później między innymi kompleks obecnych obiektów Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ostateczne włączenie Kraszowic do Świdnicy miało miejsce w 1955 r.

Wracając do prezentowanej fotografii, wykonana została w latach 20. XX wieku w znanym świdnickim atelier fotograficznym Hermanna Griegera, którego zakład mieścił się przy obecnej ulicy Trybunalskiej.

Sygnatura wykonawcy zdjęcia Hermanna Griegera

Wracając do fotografii prezentuje ona klasę kończącą naukę w szkole powszechnej, o czym świadczyć może napis w ozdobnym kartuszu nad zdjęciem „Zur Erinnerung an meine Schulzeit” („Na pamiątkę po moich szkolnych latach”). Jak już wspomniano zdjęcie przedstawia klasę i nauczycieli z dawnej szkoły powszechnej w Kroischwitz. Budynek tej szkoły zachował się do chwili obecnej i znajduje się przy ulicy Kraszowickiej 27. Wzniesiony został w 1907 r. i od początku mieścił szkołę powszechną. Do 1945 r. mieściła się w nim szkoła niemiecka. W latach 1945-1956 r.  obiekt pełnił funkcje oświatowe. Od 1 września  1956 r. aż do 31 sierpnia 2006 r. mieściła się tu natomiast Szkoła Podstawowa nr 9.

1 września tego roku w budynku rozpoczęła swoją działalność Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy.

7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.