Press "Enter" to skip to content

Postrzelali i pojedli

Spread the love

Były salwy karabinowe i artyleryjskie, dobra zabawa, wypoczynek na łonie natury i niezłe jedzenie…

Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze z siedzibą w Srebrnej Górze zorganizowało w miniony weekend piknik historyczny w Lutomi (gmina Świdnica, powiat Świdnicki), aby uczcić 258. rocznicę Bitwy pod Burkatowem i Lutomią.

Do stowarzyszenia dołączyły grupy rekonstrukcji historycznej z Sobótki, Świdnicy, Nysy, Kłodzka oraz kolega z Czech z Twierdzy Jozefov z moździerzem wiwatowym oraz Stowarzyszenie Wrocławska Grupa Poszukiwawcza. W sobotę chętni przeszli pod pomnik upamiętniający szczęśliwe ocalanie króla Prus – Wilhelma. W niedzielę o godzinie dziesiątej, rekonstruktorzy udali się natomiast na zbocze Góry Grzybina, gdzie stowarzyszenie w 2015 r. wstawiło replikę pomnika upamiętniającego bitwę z 1762 r. (oryginał został skradziony około 2001 r.). Dla upamiętnienia miejsca ustawiona została jeszcze tablica informacyjna z opisem wydarzeń, które miały tu miejsce oraz ławeczkę dla odwiedzających.

W asyście turystów oraz grup w mundurach z XVIII i XIX wieku oddano salwę honorową z muszkietów czarnoprochowych oraz z małej armaty wiwatowej. Potem – w obozie wojskowym można było skosztować strawy z kuchni polowej, zobaczyć jak wyglądał obóz w XVIII wieku oraz obserwować pokazy artylerii. W organizacji pikniku jak również przy ustawieniu tablicy oraz ławeczki stowarzyszeniu pomogli: Nadleśnictwo Świdnica, Nadleśniczy Roman Bereźnicki, GOKSiR  – dyrektor Krzysztof Jas, sołtys i  Rada Sołecka Lutomi Górnej oraz liczni mieszkańcy m.in. Andrzej Chmiel – radny z Lutomi, Bronisław Dratwa – radny z Burkatowa, właściciele masarni Gawrycki z Bielawy oraz strażacy z OSP Burkatów. W imieniu organizatorów pikniku dziękujemy także za to wsparcie. Impreza była udana o czym świadczy poniższa galeria zdjęć.

Foto: Piotr Kulak

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.