Press "Enter" to skip to content

Sensacja w Pyszczynie!

Spread the love

Dzięki 5-letniej Łucji Szponarskiej niewielka miejscowość Pyszczyn (gmina Żarów, powiat świdnicki) trafia jednak na karty historii.

Mała Łucja podczas spaceru z tatą – Karolem Szponarskim znalazła bowiem leżącą na powierzchni ziemi… siekierkę z brązu sprzed około 3.000 lat!

Jak poinformował Bogdan Mucha – szef Żarowskiej Izby Historycznej, gdzie szczęśliwi znalazcy oddali artefakt – Wstępne oględziny wskazują na to, że może ona być związana z kulturą łużycką i mieć około 3.000 lat.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, znalezisko zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Delegatura Wałbrzych.

Panu Karolowi i małej Łucji można tylko pogratulować szczęścia i ich obywatelskiej postawy, co mamy nadzieję znajdzie swój wyraz w podziękowaniu od burmistrza gminy Żarów – Leszka Michalaka, bo takie postawy warto promować i nagradzać. A może jakieś podziękowania lub prezent dla Łucji dorzuci też starosta świdnicki Piotr Fedorowicz? Mamy też nadzieję, że na wspaniałym artefakcie nie „położy ręki” jakieś duże muzeum, a na stałe znajdzie się on w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej.

Od Świdnickiego Portalu Historycznego mała Łucja otrzymuje w nagrodę historyczną powieść Rapsodia Świdnicka, przekazaną na ten cel przez Fundację IDEA. Mamy nadzieję, że jak troszkę podrośnie, przeczyta ją z zainteresowaniem i sprawi, że z pasją będzie zgłębiać dzieje swojej małej Ojczyzny. Książka będzie do odbioru w przyszłym tygodniu w Żarowskiej Izbie Historycznej.

11 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.