Press "Enter" to skip to content

Sensacja z Mokrzeszowa!

Spread the love

Sporo ostatnio się dzieje na terenie powiatu świdnickiego, gdzie znajdowane są kolejne pamiątki historii.

Tym razem odkrycia dokonano na jednym ze strychów domu w Mokrzeszowie (gmina Świdnica). Podczas porządkowania poddasza natrafiono na zbiór ponad 600 zdjęć sprzed 1945 r.!

Seria zdjęć z pół bitewnych

 – Na pewno jest to archiwum rodzinne, które zostało ukryte na strychu w 1945 r. przed opuszczeniem domu przez ich właścicieli. Zbiór jest ogromny i zawiera niesamowite zdjęcia. Są wśród nich fotografie z okresu wojny, z frontu zachodniego, frontu wschodniego i z kampanii wrześniowej 1939 r. Prawdopodobnie wysyłał je do domu rodzinnego żołnierz, który pochodził z Mokrzeszowa – mówi Bogdan Mucha, szef Żarowskiej Izby Historycznej do której przekazane zostały zdjęcia. – Zdjęcia wojenne są prawdziwymi rarytasami, do tej pory nigdy niepublikowanymi. Pokazują m.in. rozbite czołgi rosyjskie czy francuskie, jeńców i wiele innych sytuacji w których prawdopodobnie uczestniczył ich autor, żołnierz z Mokrzeszowa. Część fotografii to rodzinne zdjęcia, prezentujące różne aspekty życia przedwojennych mieszkańców powiatu świdnickiego. Być może dokładna analiza zdjęć pozwoli na identyfikację rodziny.

Obecnie zdjęcia są skanowane i opracowywane pod względem tematycznym. Mamy obietnicę Bogdana Muchy, że po skatalogowaniu i opracowaniu, zbiór zdjęć zostanie zaprezentowany także na Świdnickim Portalu Historycznym. A na początek prezentujemy dwie z odnalezionych fotografii.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

28 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.