W lutym w Kościele Pokoju rozpoczęły się prace renowacyjne i konserwatorskie w ramach projektu o największej kwocie w historii tego obiektu.
W piątek 21 lutego parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy podpisała umowę z firmą „drabik i wójtowicz s.c. Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki” na realizację projektu „Ochrona światowego dziedzictwa kulturowego oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej Dolnego Śląska poprzez konserwację i udostępnienie zabytku UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy”. Decyzję o dofinansowaniu konserwacji Kościoła Pokoju biskup Waldemar Pytel odebrał blisko rok temu od Joanny Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kościół Pokoju okazał się jedynym obiektem dolnośląskim i jedynym kościołem, który otrzymał unijne środki z FEnIKS-a, największego programu krajowego w całej Unii Europejskiej pod względem finansowym oraz liczby obszarów wsparcia.
Projekt jest wart około 23 miliony złotych, parafia otrzyma 18,5 miliona złotych dotacji, reszta to wkład własny. Przetarg wygrała firma Danuty i Ryszarda Wójtowiczów, którzy od lat są zaangażowani w odnawianie Kościoła Pokoju. Specjaliści w lutym rozpoczęli prace, które potrwają do października 2027 roku.

Fundusze zostaną przeznaczone na odnowienie empory na pierwszym piętrze, która dotąd była dostępna tylko dla konserwatorów i personelu. Dzięki temu turyści będą mogli zwiedzać zabytkowe fragmenty, dotąd niedostępne ze względu na zły stan. Projekt zakłada także odrestaurowanie Hali Chrztów z galerią 39 portretów pastorów. W ramach projektu zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie również w Hali Ślubów, Hali Zmarłych oraz kilku lożach szlacheckich i mieszczańskich (m.in. loża Gruszowska, Domanicka, rodziny Dobrauschke, rodziny von Boehnish, rodziny papierników Rudiger, farbiarza Johanna Gottfrieda Ortha, introligatorów, stolarzy i szklarzy). Zaplanowano wystawę wraz z publikacją „Szlachta i cechy rzemieślnicze przy Kościele Pokoju w Świdnicy” z przeznaczeniem do ekspozycji w lożach szlacheckich.
Projekt obejmuje także prace konserwatorskie w obrębie zieleni, które poprawią bezpieczeństwo zwiedzających. Przewidziano również zakup komputerów, okularów VR, urządzeń wielofunkcyjnych i technologii informatycznych, pozwoli to uruchomić platformę edukacyjną oraz wirtualny projekt kościoła. Profesjonalna strategia promocji obejmuje wykonanie tablicy informacyjnej, tablicy pamiątkowej, publikację przewodnika oraz organizację konferencji związanej z obchodami 25-lecia wpisu kościoła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i kampanię w mediach.
– Chcemy stworzyć z Kościoła Pokoju nowoczesny, kompleksowy produkt turystyczny, z poszerzonym dostępem dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zakładamy więcej zwiedzających, a także więcej wydarzeń dostępnych również online – mówi Bożena Pytel z parafii.
Przypomina, że konserwacja kościoła wraz z otoczeniem trwa od ponad 30 lat. W tym czasie udało się m.in. wzmocnić konstrukcję, wymienić wszystkie okna i gont na dachu, zabezpieczyć ściany, odnowić ołtarz, ambonę, małe i duże organy, 30 wyjątkowych drewnianych epitafiów, emporę muzyczną i niektóre loże. Zdaniem konserwatorów wciąż jeszcze prawie połowa obiektu jest w złym stanie.
(Źródło: www.kosciolpokoju.pl)
6 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!