Już 28 sierpnia na zamku Grodziec (położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, w powiecie złotoryjskim) będzie można dotknąć historii i przenieść się w czasy wojny 30-letniej (1618-1648).
A wszystko za sprawą między innymi pokazów Kompanii Pikinierskiej Regimentu Gallas. Ta grupa rekonstrukcyjna rozpoczęła swoją działalność w 2016 roku pod nazwą Tercio de Silesia, jednak w celu jak największej wierności historycznej w 2019 zmieniła nazwę na Kompania Pikinierska Regimentu Gallas.
– Skupiamy się na rekonstrukcji oddziału piechoty z lat 1620-1634, z naciskiem na 1632 i 1633 rok czyli kampanię Albrechta Wallensteina i Matthiasa Gallasa na Śląsku i Łużycach, opierając się przede wszystkim na źródłach śląskich oraz z innych ziem Cesarstwa Habsburgów. W naszych szeregach znajdują się nie tylko typowi pikinierzy, ale również korpus inżynieryjny odpowiedzialny za prace oblężnicze, fechtmistrze, muzycy, kowale, a nawet kapłan. Grupa liczy 25 aktywnych członków oraz kilku rekrutów przygotowujących się na przyszły sezon – mówi członek grupy – Przemysław Stolorz.
Podczas spotkania na zamku Grodziec będzie można zapoznać się z uzbrojeniem i taktyką walk pikinierów oraz poznać zagadnienia z zakresu szermierki historycznej i wojny 30-letniej, a także jej wpływie na Dolny Śląsk.
– Przy okazji będziemy odpowiadać na wszelkie pytania związane z naszą działalnością oraz historią Śląska w interesującym nas okresie, więc zapraszamy też wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z rekonstrukcją historyczną i XVII wiekiem – dodaje Piotr Stolorz, który zaprasza na zamek Grodziec 28 sierpnia w godzinach od 12 do 18.
Matthias Gallas – historyczny dowódca kompanii, był hrabią Campo, księciem Lucery i cesarskim wodzem z czasów wojny 30-letniej. Urodził się 16 września 1584 roku w Trydencie, zmarł 25 kwietnia 1647 roku w Wiedniu. Uczestniczył w wielu bitwach epoki. Najważniejszą dla niego byłą chyba bitwa pod Nördlingen (23 sierpnia 1634) w której zniszczono całą armię szwedzką, a sam Gallas był naczelnym wodzem zwycięskiej armii cesarskiej. Poniósł jednak też wiele porażek, które bardzo przeżywał. W 1645 roku zmęczony uczestnictwem w wielu kampaniach na przestrzeni kilkudziesięciu lat zrezygnował z dowództwa i osiadł w Wiedniu, gdzie dwa lata później zmarł. Miał opinię jednego z największych okrutników wojny 30-letniej i łupieżców. Dzięki rabunkom terenów na których walczył dorobił się wielu bogactw i wielkich posiadłości terytorialnych, które powiększyły się znacznie po spisku na życie innego cesarskiego wodza – Albrechta Wallensteina, w którym uczestniczył. Był protoplastą austriackiej rodziny Gallas, której członkowie tradycyjnie służyli w armii austriackiej.
Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)
4 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!