Press "Enter" to skip to content

Zrekonstruował zniszczony kościół

Spread the love
Paweł Tarczyński

Po ponad sześćdziesięciu latach mieszkańcy Lutomi (gmina Świdnica) będą mogli znów zobaczyć dawny kościół ewangelicki, jaki znajdował się niegdyś w ich miejscowości.

Możliwe się to stało dzięki młodemu pasjonatowi modelarstwa – Pawłowi Tarczyńskiemu, który stworzył model rozebranego w latach 50. XX wieku kościoła. Jak sam mówi, chciał wykorzystać swoje 14-letnie doświadczenie w tworzeniu modeli kartonowych i stworzyć coś dla szerszego grona zainteresowanych.

Tworząc model kościoła opierał się głównie na wspomnieniach mieszkańców, archiwalnych zdjęciach oraz widokówkach dostępnych w Internecie. Budowa kompletnego modelu zajęła mu trzy miesiące.

Model kościoła ewangelickiego w Lutomii Górnej

Jego pasja  obejmuje budowę maszyn rolniczych, a kościół to dopiero drugi model budynku jaki stworzył, pierwszy to wieża ratuszowa w Świdnicy.

27-latek z Lutomi Górnej planuje budowę makiety na której znajdzie się budynek kościoła i najbliższe jego otoczenie, całość chciałby wyeksponować w którejś z placówek publicznych w swojej miejscowości.

Po raz pierwszy model budynku kościoła światło dzienne ujrzał na Międzynarodowym Konkursie Modeli Kartonowych w Ścinawce Średniej, pośród innych prac autora – za które zdobył pulę nagród.

Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf)  wzniesiony został w latach 1741-1742 w technice szachulcowej. Pierwszym pastorem był Karl Friederici.

W 1744 w  dzwonnicy umieszczono dzwon ufundowany przez Anne Rosin Neumann, odlany we Wrocławiu. W 1850 wzniesiono nową, około 25-metrową dzwonnicę w postaci czterokondygnacyjnej wieżę z kamienia i cegły. Ufundowana została przez  mieszkankę wsi – Rosalie Helene Langer.

Galerie (kliknij, aby powiększyć)

W czasie pierwszej wojny światowej dzwony przetopiono na potrzeby militarne. Nowe umieszczono w dzwonnicy dopiero w 1925 roku. Kościół był bogato wyposażony, a fundatorami wyposażenia byli głównie miejscowi parafianie.

Kościół został zburzony w 1955 roku, pozostała jedynie wieża, która obecnie należy do osoby prywatnej.

Do szerszego opracowania  historii kościoła w Lutomi Górnej jeszcze wrócimy. A Pawłowi Tarczyńskiemu życzymy dalszych sukcesów!

Anna Czarna

20 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.