Press "Enter" to skip to content

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego…

Spread the love

Niezwykle interesującym opracowaniem zawierającym opis wielu miejscowości na przełomie XIX i XX wieku jest Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.

Opracowany został przez grupę naukowców a wydany w latach 1880-1902 przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego. Poszczególne tomy były dostępne w prenumeracie pod postacią zeszytów, których kilkanaście składało się na każdy tom. To obszerne opracowanie nie objęte ingerencja carskiej cenzury, obejmuje opis niemal wszystkich miejscowości, rzek, jezior i szczytów górskich z obszarów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej a także z krajów ościennych w zaborze pruskim, austriackim i rosyjskim. Hasła zawierają położenie geograficzne i administracyjne, dane statystyczno-demograficzne oraz informacje z dziedziny oświaty, przemysłu, handlu, rzemiosła, transporcie, rolnictwie i wyznaniach.

Praca jest wzbogacona o bibliografię, stanowiąc bezcenne źródło informacji dla przełomu XIX/XX wieku. Poszczególne notatki pochodzą od ponad 150 autorów, toteż odznaczają się niejednolitą zawartością i dokładnością merytoryczną.

Cały Słownik jest dostępny w wersji cyfrowej w kilku polskich bibliotekach i innych witrynach internetowych (np. http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/).

Poniżej dla zobrazowania zawartości tego dzieła, zamieszczamy informację o Świdnicy.

6 LIKES

One Comment

  1. Janusz Wybierała Janusz Wybierała 20 marca 2021

    Może ktoś się orientuje, czy materiały służące do opracowania słownika zachowały się, a jeśli tak gdzie są przechowywane? Może te dokumenty pozwoliłyby na rozszyfrowanie pojawienia się w słowniku nazwy miasta Ząbkowice. Nazwa ta pojawia się po raz pierwszy w tomie omawianego słownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.