Press "Enter" to skip to content

Świdnica. Foto z ok. 1947 r. (cz. 1)

Spread the love

Ciekawe fotografie Świdnicy z pierwszych lat po zakończeniu II wojny światowej znaleźliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Pokazują one fragment obecnej ulicy Westerplatte tuż za mostem, po lewej – stronie jadąc w kierunku Dzierżoniowa. Dzisiaj ten teren mocno się różni od stanu, jaki został uwieczniony na fotografiach, datowanych przez NAC na lata 1946-1948.

(Kliknij na zdjęcia w galerii aby je powiększyć.)

Widoczne na zdjęciach zabudowania fabryczne i kominy to dawna Fabryka Pieców i Cegieł Ogniotrwałych założona w 1866 r. przez J. Hanniga. To powojenne Dolnośląskie Zakłady Magnezytowe. Historią tego zakładu zajmiemy się przy okazji, warto natomiast wspomnieć, że w 1873 r. właścicielem zakładu został Carl Francisco, który znacznie go rozbudował. Kolejnymi właścicielami byli

Mehlhorn i Weissenberg (od 1904 r.) oraz Carl Wilhelm (od lat 30. XX wieku). Produkcja powojenna została uruchomiona w nim już 25 sierpnia 1945 r., a w asortymencie zakładów znajdowały się różnego rodzaju materiały ogniotrwałe.

Dobrze widoczne usytuowanie budynku względem ulicy, mostu i rzeki
(Źródło: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy)
Nieistniejący budynek na pocztówce z początku wieku
(Źródło: polska-org.pl)

Na wszystkich zdjęciach, na pierwszym planie, widoczny jest duży szyld informujący, że znajdowały się tu także warsztaty Ślusarsko-Mechaniczne Franciszka Jamróza. Według spisu rzemieślników z 1949 r. warsztat znajdował się pod adresem Okrężna 8. Od tej ulicy był wjazd na teren warsztatu, natomiast reklama została ustawiona przy bardziej ruchliwej ulicy Westerplatte. Zresztą być może we wcześniejszym okresie, to od ulicy Westerplatte znajdował się wjazd do warsztatu, co wyjaśniałoby ustawienie w tym miejscu reklamy. Zwrócił na to uwagę nasz czytelnik – Zbigniew Wołowicz, który w spisie rzemieślników z 1947 r. odnalazł warsztat pod adresem Westerplatte 49. Niewykluczone, że warsztat mógł zajmować część obiektów po starej siedzibie pierwszego zakładu J. G Geislera (dużą Fabrykę Maszyn i Odlewni Żeliwa – Maschinenfabrik und Eisengießerei J. G. Geisler wzniósł później u zbiegu obecnych ulic Bartosza Głowackiego i Wałbrzyskiej), która posiadała m.in. skład maszyn rolniczych i części zamiennych. Po likwidacji zabudowań na obszarze między ulicami Westerplatte, Okrężną i rzeką Bystrzycą, urządzono tu niewielki park oraz kort tenisowy i urządzenia lekkoatletyczne. Dziś na tym terenie oprócz pozostałości terenów zielonych znajduje się również wybudowana niedawno Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu (Westerplatte 47).

Na dwóch z prezentowanych fotografii widoczny jest fragment nieistniejącego już budynku, który znajdował się najbliżej rzeki i mostu, bezpośrednio przy ulicy. Niestety, nie udało nam się ustalić dokładnej daty jego rozbiórki.

W całości ten budynek widoczny jest na jednej z pocztówek z ok. 1905 r., a jego usytuowanie tuż przy ulicy i obok mostu, na kolejnej pocztówce z lat 30. ubiegłego wieku.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

Stan obecny opisywanego miejsca do porównania z fotografiami archiwalnymi
6 LIKES

4 komentarze

 1. Zbigniew Wołowicz Zbigniew Wołowicz 21 marca 2020

  Panie Andrzeju – w/g spisu rzemieślników z 1947 ślusarz Fr.Jamróz miał warsztat przy ul.Westerplatte 49 – stąd prawdopodobnie ta tablica od strony tej ulicy 🙂
  Przy okazji – ? autor artykułu! Pozdrawiam.

  • Andrzej Dobkiewicz Andrzej Dobkiewicz Post author | 22 marca 2020

   Słuszna uwaga. Jednak w spisie rzemieślników z 1949 r. zakład już jest przypisany do ulicy Okrężna 8. Pana uwagę uwzględniamy w tekście 🙂 Dziękujemy!

 2. Jan Lewańczyk Jan Lewańczyk 26 października 2020

  Jestem w posiadaniu drzwiczek do pieca na których widnieje napis”MEHLHORN & WEISSENBERG ofenfabrik SCHWEIDNITZ”.Niewiem z którego roku pochodzą,załączyłbym zdjęcie,ale nie ma tu takiej opcji.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.