Press "Enter" to skip to content

Czy prokuratura zajmie się sprawą niszczenia zabytku?

Spread the love

W zabytkowym budynku dworca kolejowego w Jaworzynie Śląskiej zawaliła się część dachu. To pewnego rodzaju złowroga wróżba dla obiektu, który w tym roku obchodzi 180-lecie powstania.

O zawaleniu się dachu poinformowało Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które od lat walczy o uratowanie nie użytkowanego od ćwierć wieku obiektu, powstałego w 1843 roku i pozostającego pod zarządem PKP. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska powiadomiła o tym fakcie wojewódzkiego konserwatora zabytków, chociaż chyba właściwsze byłoby zawiadomienie prokuratury o popełnionym przestępstwie. Dzięki staraniom bowiem Fundacji 17 kwietnia 2019 r., decyzją DWKZ we Wrocławiu budynek dworca został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego (pod numerem A/6134).

Budynek dawnego dworca w Jaworzynie Śląskiej (Foto: Facebook/Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska/P. Durr)

„Wpisanie do rejestru nie tylko potwierdza historyczną wartość i znaczenie obiektu, ale nakłada także na właściciela – w tym wypadku PKP S.A. – obowiązki, w tym zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie” – czytamy na profilu Fundacji na Facebooku. Jeżeli więc doprowadza się do zniszczenia zabytku, czy nie jest to sprawa dla prokuratury?

Zaniedbania PKP w kwestii utrzymania dobrego stanu zabytku są ewidentne.  Przeprowadzone w ostatnich dniach oględziny, poparte zdjęciami wykonanymi z drona ujawniły znaczne uszkodzenia dachu – przede wszystkim zawalenie się jego fragmentu do wnętrza budynku, ale także liczne pęknięcia, szczeliny i oddzielenia się dachu od ścian obwodowych. Przypominamy, że mowa jest o jednym z najstarszych dworców kolejowych nie tylko na Śląsku czy Polsce, ale w Europie” – czytamy na stronie Fundacji.

A jeszcze dwa lata temu – jak informuje portal Świdnica24.pl – […] Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A. informował, że nie ma planów remontu dworca, ale obiekt jest zabezpieczony i monitorowany. Jak informuje też portal sprawą budynku dworca zainteresował się burmistrz Jaworzyny Śląskiej – Grzegorz Grzegorzewicz, który ma monitorować sprawę u konserwatora i PKP.

O historii budowy dworca mogą Państwo przeczytać w jednym z naszych artykułów, który zamieściliśmy tutaj: Z dziejów Jaworzyny Śl. (cz. 1).

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.