Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (14): Ciekawe znalezisko

Spread the love

Napisała do nas Pani Monika Anna Kaczmarek ze Świdnicy, która podczas remontu mieszkania w budynku przy ulicy Leśnej 24 natrafiła na niespodziewane znalezisko.

W starej zasypce pod podłogą znalezione zostały buteleczki i etykieta po substancjach, których na początku XX wieku używali dawni mieszkańcy Świdnicy.

W dwóch ze znalezionych buteleczek nadal był jakiś proszek – opowiada Pani Monika, która zdjęciami tych okruchów historii postanowiła podzielić się z Czytelnikami Świdnickiego Portalu Historycznego.

Pierwsza buteleczka zawierała skoncentrowany, wyizolowany Metol-Hydrochinon stosowany miejscowo w wybielaniu skóry i w jej rozjaśnianiu. Jedną jej część należało rozpuścić w 3-4 częściach wody w temperaturze nie większej niż 18 stopni. Środek wyprodukowany został w firmie J. Hauff w Stuttgarcie.

Apteka pod Orłem na pocztówce z lat 30. XX wieku

W drugiej buteleczce znajdował się kiedyś czysty ekstrat słodowy Riedla czyli dobrze smakujący środek spożywczy i wzmacniający, używany niegdyś na przykład do wypieku ciast i chleba. Wyprodukowany został w fabryce chemicznej J. D. Riedla, założonej jeszcze w 1814 roku w Berlinie. Liczne medale na etykiecie świadczą o tym, że produkt zdobył sporo nagród na różnego rodzaju targach.

Nie udało się ustalić zawartości trzeciej buteleczki z wyobrażeniem popiersia jakiegoś mężczyzny. Natomiast odnaleziona przy buteleczkach etykieta pochodzi z butelki zawierającej antybakteryjny środek do dezynfekcji i oczyszczania ran, który należało rozcieńczać w proporcji 1 łyżeczki proszku na 1 litr wody. Środek – Wyprodukowano zgodnie z przepisem Stowarzyszenia Śląskich Aptekarzy – jak informuje napis na etykiecie. Ciekawostką jest, że środek ten firmowany jest przez świdnicką Aptekę Pod Orłem, która znajdowała się w obecnej kamienicy Rynek 35, a w latach ok. 1910-1931 należała do Hugo Pietscha, świdnickiego aptekarza mieszkającego przy dawnej Striegauerstrasse 7 – dawnej willi Helena (obecnie dom przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego 13). Adler Apotheke powstała w tym miejscu w 1816 roku jako druga apteka w mieście, a jej pierwszym właścicielem był Moritz Pachal. Pani Monice dziękujemy za nadesłane zdjęcia.

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny (Fundacja IDEA)

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.