Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (30): Śladem naszych publikacji

Spread the love

Napisał do nas Pan Julian Piętka, który pochwalił się ciekawym eksponatem, związanym z jedną z postaci, którą opisywaliśmy na Świdnickim Portalu Historycznym.

 – Z zaciekawieniem zapoznałem się ostatnio z Państwa artykułem dotyczącym domu przy ul. Franciszkańskiej 9. Głównie ze względu na osobę Arthura Pförtnera. Przez przypadek znalazłem wzmiankę o nim na Państwa stronie. Okazało się, że jestem posiadaczem ciekawego przedmiotu, którego historię zawsze chciałem zgłębić. Udało mi się to dzięki Państwa artykułowi. Przedmiotem tym jest skrzynia browarnicza, która od kilku lat jest w moim posiadaniu. Teraz choć trochę znam jej historię. Bardzo dziękuję za świetną serię artykułów i przesyłam zdjęcia mojego eksponatu – pisze Pan Julian.

Rzeczywiście Arthur Pförtner był bohaterem jednego z naszych artykułów [czytaj tutaj: Franciszkańska 9: Pod Kotwicą (cz. 3)]. Przypomnijmy, że Arthur Pförtner  był świdnickim kupcem, miał wytwórnię wody mineralnej i rozlewnię piwa. Ta ostatnia mieściła się na zapleczu wspomnianego domu przy obecnej ulicy Franciszkańskiej 9. Rozlewnia ta pozostawała jego własnością i działała przynajmniej do 1942 roku. Jej losów w końcowych latach wojny jak również samego właściciela nie udało się póki co ustalić.

Skrzynka browarnicza, której zdjęcia prezentujemy, pochodzi właśnie z tej rozlewni. Jak pisze Pan Julian razem z żoną dostali ją w prezencie od przyjaciół, którzy mieszkali w okolicy Góry koło Leszna.  – Przez wiele lat leżała sobie na terenie ich gospodarstwa. Niestety nie pamiętają jak się tam znalazła. Najprawdopodobniej była już tam gdy kupowali tą posiadłość. Aktualnie razem z żoną mieszkamy w Szprotawie.  Skrzynia przeprowadza się razem z nami 🙂

Eksponat ze Świdnicy odbył więc już długą drogę i znalazł się daleko od Świdnicy. Dziękujemy Panu Julianowi za podzielenie się z nami ciekawą informacją.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

14 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.