Press "Enter" to skip to content

Honorowy Hałdaś!

Spread the love

Edward Hałdaś – regionalista i społecznik, człowiek, który uratował zabytkową wieżę widokową-pomnik w Bronówku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz.

Edward Hałdaś – Honorowy Obywatel Gminy Dobromierz

Wyróżnienie to zostało mu przyznane za szczególnie trwały i niepowtarzalny wkład w rozwój Gminy Dobromierz na wniosek przewodniczącego Rady Piotra Ruska i radnego Dobromierza Tomasza Grynaszko 30 maja br.

Edward Hałdaś – pasjonat i badacz historii od 1991 roku jest właścicielem wieży widokowej wzniesionej w II połowie XIX wieku dla upamiętnienia zwycięstwa króla pruskiego Fryderyka II nad Austriakami w Bitwie pod Dobromierzem. Wykorzystując własne środki finansowe wyremontował obiekt – chociaż pracy jest przed nim jeszcze sporo, dba o utrzymanie wieży i udostępnia turystom do zwiedzania. Wieża cieszy się dużym zainteresowaniem i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Od lat prowadzi poszukiwania materiałów historycznych na giełdach w kraju i za granicą oraz w archiwach państwowych. Uczestniczył w pracach nad odtworzeniem herbu Dobromierza wraz z historią jego powstania oraz uruchomieniem zegara na ratuszu w Dobromierzu. Jako honorowy członek jury wspiera organizację konkursu wiedzy o Gminie Dobromierz. Jest cenionym i szanowanym mieszkańcem gminy. Jego wiedza wielokrotnie była pomocna przy organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Zawsze chętnie i z dużym zaangażowaniem służy pomocą i wsparciem przy opracowaniu publikacji historycznych o Gminie Dobromierz. W 2018 roku został odznaczony srebrną odznaką ,,Za opiekę nad zabytkiem”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Nas cieszy fakt, że należy do grona ścisłych współpracowników Świdnickiego Portalu Historycznego. Panie Edwardzie – gratulujemy i dziękujemy za wszystko, co Pan zrobiło tej pory dla naszego regionu!

Panu Edwardowi można pogratulować osobiście, bo już w niedzielę 4 czerwca pod wieżą widokową odbędzie się piknik historyczny Śladem Fryderyka II. Szczegóły na plakacie poniżej.

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.