Wybitny świdnicki rzeźbiarz ma swoją monografię. Nakładem wydawnictwa Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk ukazała się książka Laudatissimus Phidias noster. Rzeźbiarz Johann Riedel SJ (1654-1736) między czeską tradycją cechową a francuską sztuką akademicką
Jej autorem jest Paweł Migasiewicz – historyk sztuki, specjalizujący się w historii rzeźby i architektury nowożytnej.
Pochodzący ze Śląska jezuicki rzeźbiarz i projektant Johann Riedel (1654-1736) był pod wieloma względami nieprzeciętną postacią wśród artystów aktywnych w monarchii habsburskiej w XVII i XVIII wieku. Jego długie życie zostało stosunkowo dokładnie udokumentowane poprzez różnorakie zapiski archiwalne, a zwłaszcza dzięki jego „Vocatio” zawierającej krótką autobiografię. W trakcie swojej podróży edukacyjnej, której celem była nauka w akademii sztuki, Riedel dotarł do Francji i spędził w niej prawie dwa lata (1680-1682). Jego późniejsze dzieła, stworzone głównie w Pradze i w Świdnicy, prezentują w związku z tym unikatową syntezę wpływów czeskich i francuskich. Biografia Riedla daje asumpt do rozważań na temat sztuki jezuickiej w środowisku wielowyznaniowym, relacji artystycznych między Francją a krajami Korony Czeskiej oraz ambicji akademickich i kondycji społecznej artystów w epoce nowożytnej – pisze o Riedlu wydawca książki, która z pewnością stanowi piękną inspirację do odkrywania rzeźb twórcy i jego uczniów na Dolnym Śląsku, we Francji czy Czechach. Książka posiada bogatą ikonografię, a wśród autorów zdjęć znajduje się także Mariusz Barcicki ze Świdnicy. Książka dostępna jest w sprzedaży w Informacji Turystycznej w Świdnicy w cenie 84 zł.
Johann Riedel (ur. 22.04.1654 Wildgrub-2.01.1736 Świdnica) był niemieckim jezuitą i rzeźbiarzem tworzącym w stylu barokowym. Najbardziej znanymi jego dziełami jest ołtarz główny i ołtarze boczne w świdnickiej katedrze. Rzeźbiarstwa uczył się w Bruntalu i Kutnej Horze. W 1682 roku wstąpił do zakonu jezuitów w Pradze, a w 1692 roku przeprowadził się do klasztoru jezuitów w Świdnicy. Warsztatowi Riedla przypisuje się też wystrój rzeźbiarski dwóch bocznych kaplic kościoła w Konarach w tym ołtarze i 8 figur świętych, z których figury św. Anny, Barbary, Elżbiety i Leopolda przypisuje się samemu Riedlowi. W 1682 r. Riedel napisał autobiografię (wydana drukiem w 1930 r. oraz w 2012 r.). Rzeźbiarz zmarł w Świdnicy i pochowany został wraz z innymi jezuitami w kryptach pod świdnicką katedrą. Jego szczątki spoczywają tam zapewne do dziś, nigdy bowiem nie przeprowadzono dokładnych badań zawartości świdnickich krypt.
5 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!