Press "Enter" to skip to content

Nasza Wiktoria roku 20-go

Spread the love

Projekt „Nasza Wiktoria roku 20-go” to podróż przez historię, tożsamość miejsca, ludzkie biografie, przez Dolny Śląsk, który od wieków gości walczących o wolność i niepodległość patriotów.

Fundacja św. Jadwigi w Morawie wraz z partnerami realizuje zadanie w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

W oparciu o wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie Dolnego Śląska a wpisywały się w nurt zaangażowania patriotycznego Polaków walczących ,Za wolność naszą i waszą”, odkrywając w biografiach świadków czasu ważne wątki patriotyczne związane z wydarzeniami lat 1917-1922 w Polsce, a także podejmując się stworzenia indywidualnych definicji patriotyzmu, powstał 16 osobowy, międzypokoleniowy zespół do opowiedzenia o Wiktorii 1920 roku. Tworzą go uczennice wałbrzyskich i świdnickich liceów (II LO w Wałbrzychu , Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu oraz III LO w Świdnicy) a także dorośli z Wałbrzycha, Świebodzic, Świdnicy i Pastuchowa, którzy pod okiem trenerów odbywają międzypokoleniową podróż przez wydarzenia historyczne, własne refleksje, szukając środków wyrazu dla własnych emocji i definicji.

W siedzibie Fundacji św. Jadwigi w Morawie od 5 do 10 października oraz od 12 do 14 października 2020 r. odbyły się międzypokoleniowe warsztaty w ramach projektu. Pierwsze miały charakter integracyjno-historyczny, poświęcone  były tematyce historyczno-patriotycznej. Podczas warsztatów odbywały się też zajęcia integracji i komunikacji międzypokoleniowej a w pałacowej przestrzeni rozmawiano o dużych pojęciach: Ojczyzna, Patriotyzm, Zwycięstwo,  opracowywano własne definicje, malowano słowem i pieśnią obraz Wiktorii. W ramach pierwszego warsztatu obyło się spotkanie ze świadkami czasu, córką legionisty roku 1920 Stanisława Stolarczyka – Różą Stolarczyk oraz panią Melittą Sallai, córką ostatnich właścicieli pałacu  Morawie.  Drugie warsztaty komunikacyjno-teatralne to praca z tekstami literackimi, pamiętnikami, listami, pieśnią. To praca koncepcyjna i przygotowanie międzypokoleniowego reportażu teatralnego –  spektaklu „Nasza Wiktoria roku 20-go”, który uświetni obchody wydarzeń upamiętniających zwycięstwo w 1920 roku.

Dyrektor Fundacji św. Jadwigi Marzena Muszyńska-Szwegler i koordynator projektu Alicja Przepiórska-Ułaszewska zachęcają do obejrzenia reportażu: „Nasza Wiktoria roku 20-go” oraz spektaklu ,,Nasza Wiktoria roku 20-go”.

3 LIKES

One Comment

  1. www.xmc.pl Enterprise www.xmc.pl Enterprise 9 listopada 2020

    Wspaniałe pomysły kosztują grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twj blog jest tego wspaniałym przykładem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.