1 września 1945 roku dyrektorem pierwszego po wojnie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego (szkoły młodzieżowej i dla dorosłych) został mianowany Mieczysław Kozar-Słobódzki. W październiku, decyzją wrocławskiego kuratorium, nadano szkole imię Jana Kasprowicza. Odtąd oficjalna nazwa brzmiała: Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum imienia Jana Kasprowicza.
28 czerwca 1946 roku w auli szkoły przy ul. Równej 11 odbyła się uroczystość zakończenia pierwszego roku nauki w liceum dla dorosłych. W okolicznościowym przemówieniu jednego ze słuchaczy pojawiły się następujące słowa: Z tej sali wychodzili dotąd nazistowscy maturzyści, którzy szli w świat żądni krwi, gdy tymczasem my pójdziemy siać dobro, kulturę, miłość człowieka i Ojczyzny.
Wtedy też powstało pierwsze szkolne tableau. Jego tło stanowi orzeł z czasów Polski Ludowej, na tle którego widnieją zdjęcia 34 abiturientów oraz 8 pedagogów: centralnie dyrektora Mieczysława Kozara Słobódzkiego, poniżej od lewej: Kazimierza Rosłanowskiego, Kazimierza Krzymuskigo, Józefa Marszała, Zygmunta Żytkowskiego (choć ten w szkole dla dorosłych wówczas nie uczył), księdza Stanisława Kluza, Eweliny Małachowskiej i Jana Lubiatowskiego. Jest to najstarsze świdnickie szkolne tableau, którego oryginał, niestety, zaginął. Dzisiaj dysponujemy jedynie jego zdjęciami.
Na marginesie warto dodać, że w kolejnym roku szkolnym, 1 września 1946, nastąpił podział placówki na dwie szkoły, funkcjonujące w tym samym budynku: Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza (dyrektor Zygmunt Żytkowski) oraz Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, którego dyrektorem, do roku 1951, pozostał Mieczysław Kozar-Słobódzki.
Stanisław Bielawski
19 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!