Press "Enter" to skip to content

Podziemia Siostrzanej

Spread the love

Podczas prac związanych z przebudową nawierzchni ulicy Siostrzanej w Świdnicy natrafiono na pozostałości piwnic dawnych domów, jakie stały w tym miejscu.

Ulica Siostrzana ok. 1919 r. (Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa)

Nie jest to jakieś spektakularne odkrycie, bo akurat w tym kwartale zabudowy miasta pod ziemią znajduje się sporo pozostałości po dawnej zabudowie. Przypomnijmy, że cały kwartał w rejonie ulic Siostrzanej, Pańskiej i Marii Konopnickiej, na który składały się budynki jedno- i dwupiętrowe, został wyburzony po II wojnie światowej. Uznano wtedy, że zabudowa ta nie nadaje się do remontu ze względu na zły stan techniczny i pokaźną część miasta zrównano z ziemią. I to dosłownie, bo pozostawiono pod ziemią sporo fundamentów i ścian piwnicznych. W ubiegłym roku podczas prac związanych z układaniem sieci ciepłowniczej na ulicy Siostrzanej, także natrafiono na fragmenty ścian i sklepień.

Fragment murów i piwniczki, jakie odkryto podczas prac przy Siostrzanej to pozostałości budynków znajdujących się niedaleko wylotu ulicy w kierunku obecnej Franciszkańskiej. Analizując stare mapy można wysnuć wniosek, że należały one do budynków noszących pod koniec XIX wieku numery 2-4.

Podziękowania dla portalu Świdnica24.pl, za udostępnienie części zdjęć.

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.