Press "Enter" to skip to content

Połączyliśmy rodziny!

Spread the love

Dzięki pośrednictwu Świdnickiego Portalu Historycznego udało się połączyć dwie gałęzie jednej rodziny, które nie wiedziały do tej pory o swoim istnieniu.

Koperta listu od którego rozpoczęła się historia, tak szczęśliwie zakończona

O sprawie pisaliśmy w czerwcu br. tutaj: Kto wie, kto pamięta? Przypomnijmy, że zwróciła się do nas Pani Anna Predka z Chicago, z prośbą o pomoc w sprawie poszukiwań krewnych, jakie prowadziła rodzina z USA. Jedynym śladem była koperta z listu wysłanego w 1954 roku ze… Świdnicy, na którym podany był dokładny adres zamieszkania.

Po naszym anonsie, odezwała się do nas Luba Perel Sabbach – była świdniczanka, mieszkająca w mieście Be’er Szewa w Izraelu, położonym w Dystrykcie Południowym Izraela, na pustyni Negew i będącym zresztą największym miastem tego regionu (220 tysięcy mieszkańców). Okazało się, że córka nadawcy listu – Chaima Guttentaga, jest jej koleżanką! Dzięki pośrednictwu Pani Luby udało nam się skontaktować z ową córką Chaima – Pniną Borenstein.

Była całkowicie zaskoczona tym, że poszukuje jej rodzina z USA, o której nic nie wiedziała. – Nie mogłam spać przez dwie noce – mówiła nam Pnina. Okazało się, że autor listu i jej ojciec – Chaim oraz matka już nie żyją, a ze Świdnicy cała rodzina (razem z bratem Joshuą) wyjechała do Izraela w 1957 roku. W Świdnicy rodzina mieszkała w budynku przy obecnej ulicy Długiej 2A (oficyna).

Pnina – córka Chaima, Luba Perel Sabbah, która pomogła w odnalezieniu Pniny i Ellen z USA, która poszukiwała swojej rodziny

Pani Pninie przekazaliśmy kontakt do Pani Ellen w USA. Obie nawiązały już kontakt ze sobą i mimo dzielącej je odległości, planują się spotkać. Okazało się, że ich ojcowie byli kuzynami z Obertyna tyle, że jedna część rodziny wyjechała do Ameryki. Potem wybuchła II wojna światowa ze swoimi wszystkimi konsekwencjami, a w kolejnym pokoleniu kontakt ten urwał się całkowicie. Obie części rodziny – w USA i w Izraelu, nie widziały o swoim istnieniu.

Pani Pnina przekazała nam nieco informacji o swojej rodzinie i o okresie, kiedy mieszkała w Świdnicy. Na ich podstawie, razem z obiecanymi zdjęciami, będziemy mogli przygotować materiał z trudnych czasów powojennych, uzupełniający naszą wiedzę o losach świdnickich rodzin. Póki co, Pnina Borenstein, córka Chaima Guttentaga, została hospitalizowana i właśnie dziś (niedziela, 4 września) czeka ją operacja. Na pewno za jakiś czas skontaktujemy się z nią ponownie, a póki co – życzymy Jej szybkiego powrotu do zdrowia, a Pani Lubie Perel Sabbach dziękujemy za pomoc.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

Dom przy obecnej ulicy Długiej 2A w Świdnicy, gdzie do 1957 roku mieszkała Chaim Guttentag z rodziną
10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.