Press "Enter" to skip to content

Post scriptum do zimy z 1929 r.

Spread the love
Biografia Emila Krebsa

Po publikacji naszego artykułu na temat fotoreportażu z niezwykle ostrej zimy, jaka dała się we znaki dolnoślązakom, a szczególnie mieszkańcom powiatu świdnickiego w 1929 r. (czytaj tutaj: To dopiero była zima!) odezwał się do nas Pan Eckhard Hoffmann, przesyłając trzy ciekawe zdjęcia.

Eckhard Hoffmann
Stryjeczny wnuk wielkiego poligloty – Emila Krebsa

Eckhardt Hoffmann mieszka obecnie w Poczdamie i jest badaczem historii życia najwybitniejszego poligloty wszechczasów i dolnoślązaka – Emila Krebsa. Eckhard Hoffmann jest stryjecznym wnukiem wielkiego poligloty i urodził się w Opoczce (niem. Esdorf; gmina Świdnica) w domu, w którym Emil Krebs zwykł spędzać wakacje. Jest również autorem najobszerniejszej biografii wybitnego poligloty, jaka została wydana w języku polskim – „Emil Krebs. Śląski poliglota”, która kilka lat temu ukazała się w tłumaczeniu świdnickiego historyka – Sobiesława Nowotnego.

Zdjęcia nadesłane przez Eckharda Hoffmanna ukazują jego rodzinną miejscowość – Opoczkę, w marcu 1942 r. Widać na nich potężne zaspy śniegu, które pokryły miejscowość, nie mniejsze niż w 1929 r., które prezentowaliśmy na zdjęciach we wspomnianym wyżej artykule. Eckhard Hoffmann obiecał nam, że poszuka w rodzinnych archiwach innych zdjęć sprzed 1945 r., związanych ze Świdnicą i powiatem świdnickim. Z góry dziękujemy Panie Eckhardzie!

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

Rodzinne zdjęcie w marcu 1942 r. w Opoczce.
Dziecko w wózku to Eckhard Hoffmann
Droga wjazdowa do Opoczki od strony Świdnicy. Widoczne ponad dwumetrowe zaspy przy głównej drodze we wsi
To małe dziecko na rękach kobiety to… Eckhard Hoffmann, którego trzyma
jego ciotka Erna Krohe, żona kowala z Pszenna
13 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.