Press "Enter" to skip to content

Sensacyjne odkrycie… na czasie

Spread the love

Odnaleziono wrak okrętu na którym służył podczas I wojny świdniczanin! Kilka dni temu opublikowaliśmy dwie części artykułu poświęconego dawnym mieszkańcom Świdnicy, którzy podczas I wojny światowej służyli na okrętach niemieckiej Cesarskiej Marynarki Wojennej i zginęli na nich, a wraki statków stały się w większości ich podwodnymi grobami (czytaj tutaj: Podwodne groby świdniczan (cz. 1) i Podwodne groby świdniczan (cz. II).

Jednym z nich był palacz Paul Jäschke, który służył na krążowniku pancernym „Scharnhorst”, zatopionym przez siły brytyjskie podczas bitwy morskiej koło Falklandów 8 grudnia 1914 r.

Screen fragmentu artykułu BBC News

Jakby na zamówienie, dziś ogłoszona została sensacyjna informacja, że wrak tego okrętu został odnaleziony po pięciu latach poszukiwań! Jak poinformowała na swoim portalu stacja BBC News (podziękowania dla redaktorów miesięcznika „Odkrywca”, którzy natrafili na tą informację) oraz wiele innych mediów i portali informacyjnych, poszukiwania rozpoczęły się w 2014 roku w setną rocznicę bitwy, jednak długo nie przynosiły efektów. Dopiero teraz dzięki użyciu podwodnego okrętu badawczego natrafiono na dobrze zachowany wrak, który znajduje się na głębokości 1610 metrów, 98 mil morskich od stolicy Falklandów – Stanley. BBC News cytuje wypowiedź odkrywcy wraku, archeologa morskiego pochodzącego z Falklandów – Mensuna Bounda: Często gonimy za cieniem na dnie morskim, ale kiedy „Scharnhorst” po raz pierwszy pojawił się na ekranach nie było wątpliwości (…) Nagle wyszedł z mroku z wielkimi działami wycelowanymi we wszystkie strony (…)

Czynione są starania, aby wrak i miejsce w którym spoczywa okręt, otoczyć specjalną ochroną.

Poniżej publikujemy krótki film o odkryciu, zamieszczony na You Tube przez agencję The Telegraph:

3 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.