Z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego z inicjatywy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Aresztu Śledczego w Świdnicy 13 grudnia o godz. 14.00 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osoby internowane w Świdnicy.
Tablica wisi już na murze Aresztu Śledczego w Świdnicy od strony alei Niepodległości. Internowani w świdnickim areszcie działacze zostali osadzeni w ramach działań represyjnych podejmowanych przez władze komunistyczne po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.
– Łącznie internowano w Polsce 9.736 osób, na Dolnym Śląsku – niemal 600. Do Aresztu Śledczego w Świdnicy, gdzie w oparciu o Dekret o Stanie Wojennym zlokalizowano jeden z 52 ośrodków odosobnienia, trafiło 80 internowanych. Większość z nich została 7 i 8 stycznia 1982 r. przewieziona do Ośrodka Odosobnienia w Kamiennej Górze – informuje asystent prasowy IPN Wrocław Adam Pacześniak.
Akcja polegająca na zatrzymaniu działaczy opozycji na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego była prowadzona pod kryptonimem „Jodła”. W Świdnicy do internowania zostało wytypowanych 20 osób spośród liderów NSZZ Solidarność, NZS, Solidarności Rolników Indywidualnych i redakcji Niezależnego Słowa.
Jak donosi portal Świdnica24.pl funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa zatrzymały: Ludwika Tobiasza ze Świdnickiej Fabryki Wagonów, Marka Kowalskiego, Mariana Dziwniela, Andrzeja Kalbarę, Michała Piroga i Józefa Szubę ze Świdnickiej Fabryki Urządzeń Przemysłowych, Andrzeja Patejczuka ze Spółdzielni Pracy „Aparatura Pomiarowa”, Wacława Sulińskiego i Bolesława Marciniszyna z Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej, Franciszka Gostomczyka z WPK i Bartłomieja Pytko z Solidarności Rolników Indywidualnych oraz mieszkających w Świdnicy redaktorów „Niezależnego Słowa” Antoniego Matuszkiewicza, Mirosława Sosnickiego i Marka Szelżąka. 14 grudnia w ręce MO wpadli Tadeusz Romanowski i Jan Pełka z KOPOiW, 15 grudnia Helena Stefanicka z Renifera. 16 grudnia na komendę dobrowolnie zgłosili się Ryszard Moździerz z ZEM, wkrótce potem zatrzymano Stanisława Walczaka z Wagonów. Do 18 stycznia 1982 ukrywał się student NZS Jacek Drobny. W kolejnych miesiącach zatrzymano także Tadeusza Sługockiego ze Spółdzielni Mieszkaniowej Janusza Bilińskiego i Jana Lisowskiego z PKS, Wiesława Modzelewskiego i Antoniego Rzepkę ze ZWAP oraz Eugeniusza Grabowskiego z Wagonów.
Część świdniczan trafiła do Kamiennej Góry, do budynku, gdzie w czasie wojny przetrzymywani byli więźniowie niemieckiego filii KL Gross-Rosen.
5 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!