Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (13): BMW kontra krzyż

Spread the love

Zabytkowy krzyż pojednania (nazywane popularnie pokutnym) został uszkodzony przez nieostrożnego kierowcę samochodu.

Do zdarzenia doszło w dniu 13 listopada około godziny 13.15 na tzw. łączniku do autostrady, pomiędzy miejscowościami Żarów – Mielęcin, w okolicach zjazdu do miejscowości Kruków (powiat świdnicki). 36-letni kierowca samochodu osobowego marki BMW stracił panowanie nad autem i zjechał do rowu, uderzając w ustawiony przy drodze krzyż, który pod wpływem uderzenia został przewrócony. Na zdjęciach, które otrzymaliśmy od naszego Czytelnika Pawła Szwarca (dziękujemy!) nie widać, aby krzyż – na szczęście – został złamany. Zderzenie z nim znacznie gorzej skończyło się dla „beemki”. Kierowcy i podróżującym z nim dwojgu dzieciom nic się nie stało.

Przewrócony krzyż

Przewrócony, granitowy krzyż łaciński jest jednym z dwóch, jakie znajdują się  w miejscowości Kruków:

 – pierwszy, łaciński – wykonany z granitu bez jednego ramienia. Znajduje się w ogrodzie domu przy ul. Zamkowej 1 w Krukowie. Jego wymiary: 115x42x18 cm

– drugi, łaciński – wykonany z granitu z utrąconym jednym ramieniem, to ten, który został przewrócony przez BMW. Jego wymiary: 96x51x15 cm

Oba krzyże zostały zinwentaryzowane na początku XX wieku przez niemieckiego badacza krzyży pojednania Maxa Hellmicha, który podał nieco inne ich wymiary: pierwszy – 107x40x14 cm (stał w ogrodzie przy kuźni należącej do niejakiego Lowenberga); drugi – 130x50x10 cm. Oba datowane są na około XIV/XV wiek.

Mamy nadzieję, że pod nadzorem konserwatora władze gminy Żarów na terenie której znajduje się zabytek, szybko uporają się z jego ponownym ustawieniem.

O uszkodzeniu krzyża zawiadomiliśmy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Andrzej Dobkiewicz

11 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.