Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (46): Zagadka goni zagadkę

Spread the love

Jakiś czas temu pisaliśmy o dziwnym obiekcie, jaki został uwidoczniony na pocztówce prezentującej fragment koszar Regimentu Grenadierów im. króla Fryderyka Wilhelma II Nr.10 (1. Śląski), przy obecnej ulicy Bartosz Głowackiego w Świdnicy [czytaj tutaj: Czytelnicy piszą (45): Tajemniczy obiekt].

Już nie jeden a dwa zagadkowe obiekty czekają na wyjaśnienie ich przeznaczenia

Przypomnijmy, zdjęcie zostało wykonane z budynku koszarowego przy obecnej ulicy Bartosza Głowackiego, mieszczącego obecnie Urząd Gminy Świdnica. W lewym, dolnym rogu można zauważyć, że przy alejkach spacerowych na niewielkim skwerze znajduje się niewielki obiekt, po którym do dziś nie ma najmniejszego śladu. Nasi Czytelnicy wskazywali na różne przeznaczenia tego niewielkiego obiektu – od gołębnika, przez latrynę, po miejsce pamięci.

Najbardziej prawdopodobne rozwiązanie zagadki wskazał nasz współpracownik Tomasz Grudziński, który zasugerował, że może to być kolumna pogodowa, mogąca być wyposażona między innymi w zegar, barometr, termometry czy inne narzędzia związane z meteorologią.

Kolumna meteorologiczna na świdnickim Rynku. Te „miejskie” były z reguły bogato zdobione

Takie kolumny do mierzenia warunków atmosferycznych były dość popularne w XIX wieku. Pierwsza taka ustawiona została w Genewie w 1839 roku.

 – Stawiam że powstała w okresie budowy koszar (stylowo nawiązuje do zabudowy), więc ok. 1897/1898. A przed świdnickim ratuszem raptem 10 lat wcześniej (1886 r.) hamburska spółka wystawiła pogodynkę/zegar meteorologiczny – napisał Tomasz Grudziński. Z jego sugestią zgadza się także pan Adam, który skomentował nasz artykuł na portalu.

W międzyczasie Sebastian Kalinowski przysłał nam dokładniejszy skan tej pocztówki. Nadal nie pozwala on na identyfikację zagadkowego obiektu, ale za to bardzo wyraźnie widać podobny obiekt z prawej strony kadru. Tu widać, że budka o podobnym wyglądzie z latarenką  na szczycie daszku, stoi na drewnianym słupie, od którego jakby odchodzą cztery podpory do rogów obiektu. Druga kolumna meteorologiczna?! Nie dość, że nie wyjaśniliśmy na sto procent przeznaczenia pierwszego obiektu, to mamy drugi, także o niewiadomym przeznaczeniu.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

11 LIKES

One Comment

  1. Paweł Paweł 1 kwietnia 2024

    Gdyby ktoś chciał zobaczyć taką kolumnę meteorologiczną to znajduje się ona w Trzebnicy na skwerze przed klasztorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.