Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (cz. 8): Mury piwniczne

Spread the love

Od czytelnika Świdnickiego Portalu Historycznego – Pana Leszka Krawca otrzymaliśmy zdjęcia ścian piwnicznych w Dawnym Domu Nauczyciela w Świdnicy.

Mury piwniczne dawnego Domu Nauczyciela
w Świdnicy

Budynek, który przed 1945 r. był siedzibą loży wolnomularskiej „Pod Prawdziwą Jednością” (niem. „Zur Wahren Eintracht”), a w latach 30. XX wieku kasyna wojskowego. Obecnie trwa remont pozostającego w rękach prywatnych obiektu.

Podczas jednego ze spacerów Panu Leszkowi udało się uchwycić w obiektywie aparatu odsłonięte ściany piwniczne budynku, wykonane z różnego rodzaju materiału, z charakterystycznym łukami z cegły, które miały przenosić i rozkładać naprężenia ścian nośnych.

O tym, że materiał użyty do budowy murów piwnicznych nie był jednorodny świadczy także fakt, że frontowa ściana budynku od strony alei Niepodległości opiera się na fragmencie kamiennych obmurowań umocnień dawnej twierdzy świdnickiej.

Poniżej prezentujemy zdjęcia tych murów autorstwa Pana Leszka (dziękujemy za ich nadesłanie) oraz zdjęcia wnętrz piwnic tego budynku, wykonane w 2013 r.

Redakcja ŚPH

Jeżeli zauważycie Państwo jakieś szczegóły związane z historią, na przykład przy okazji prowadzonych remontów prosimy o kontakt lub o zdjęcia. Z góry dziękujemy!

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.