Press "Enter" to skip to content

Film o niezwykłej kobiecie

Spread the love

Dzięki uprzejmości Schlesischen Museums zu Görlitz (Muzeum Śląskie w Görlitz) możemy Państwu zaprezentować film opowiadający o życiu wybitnej rzeźbiarki – Dorothei von Philipsborn, która przed II wojną światową mieszkała w miejscowości Strehlen (obecnie Strzelce Świdnickie, gmina Marcinowice, powiat świdnicki).

O rzeźbiarce, autorce między innymi pomnika Wielana, obecnie stojącym w parku Centralnym w Świdnicy, pisaliśmy już na łamach ŚPH kilkukrotnie (czytaj tutaj: Naga kobieta z brązu).

Nowy film przedstawia niezwykłą karierę artystki. W wieku 14 lat Dorothea von Philipsborn, młoda szlachcianka z powiatu świdnickiego, postanowiła zostać rzeźbiarką. Jej postanowienie było niezwykłe w 1908 roku, ponieważ kobiety rzadko zajmowały się sztuką, nie mogąc na przykład uczęszczać do akademii sztuk pięknych. Mimo wszystkich przeciwności udało jej się zrealizować swoje marzenie dzięki wytrwałej pracy. Jej kariera artystyczna rozpoczęła się na Śląsku w latach 20. XX wieku. Po wysiedleniu po II wojnie światowej stała się rozchwytywaną artystką w NRD. Dziesięciominutowy film, który powstał niedawno w Muzeum Śląskim, przedstawia jej imponującą podróż przez życie. Film Muzeum Śląskiego w Görlitz powstał w ramach projektu Interreg „Silesia – Wspólne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze” z Karkonoskim Parkiem Narodowym, finansowanego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Film powstał we współpracy z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Serdecznie dziękujemy Schlesischen Museums zu Görlitz za zgodę na zaprezentowanie filmu na Świdnickim Portalu Historycznym.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

4 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.