Po naszej publikacji dotyczącej śmierci pierwszego wiceprezydenta Świdnicy – Władysława Sokalskiego, odezwała się córka drugiego świdnickiego wiceprezydenta.
Informacją o śmierci Władysława Sokalskiego podzielił się także ze swoimi czytelnikami świdnicki portal informacyjny Świdnica24.pl. Skontaktowała się z nami jego redaktor naczelna Agnieszka Szymkiewicz do której zadzwonił – po przeczytaniu informacji o śmierci Władysława Sokalskiego – pan Kazimierz, mieszkaniec jednej z podświdnickich miejscowości. Zadzwoniliśmy do pana Kazimierza i rozmawialiśmy z jego żoną – panią Ireną. To właśnie wspomniana córka drugiego z wiceprezydentów Świdnicy w 1945 r. – Czesława Sędłaka, o którym w źródłach zachowało się bardzo niewiele informacji.
Pani Irena i Pan Kazimierz byli tak mili, że zgodzili się na niemal natychmiastowe spotkanie. Jego efektem była wspaniała opowieść o jej tacie – wiceprezydencie Czesławie Sędłaku, wzbogacona wspomnieniami Pani Ireny o Świdnicy w pierwszych latach po wojnie, zapamiętanych oczami małej dziewczynki. Pani Irena udostępniła nam kilka nieznanych zdjęć Czesława Sędłaka i kilka zachowanych w rodzinnym archiwum dokumentów z tamtych czasów. Po opracowaniu tego materiału będziemy mogli przybliżyć czytelnikom ŚPH sylwetkę Czesława Sędłaka, w po raz pierwszy opracowanym biogramie na temat jego osoby.
Dziękujemy Agnieszce Szymkiewicz z portalu Świdnica24.pl za udostępnienie kontaktu oraz Pani Irenie i Panu Kazimierzowi za miłe przyjęcie i wspaniałą opowieść.
Redakcja ŚPH
PS. W związku ze śmiercią pierwszego wiceprezydenta Świdnicy na wniosek radnego Marcina Paluszka, na ostatniej sesji Rady Miejskiej Świdnicy, radni minutą ciszy uczcili pamięć Władysława Sokalskiego. Bardzo nas cieszy, że radny Marcin Paluszek zgłaszając taki wniosek, oddał hołd jednemu z pierwszych świdnickich samorządowców, byłemu żołnierzowi AK, represjonowanemu przez aparat powojennego Urzędu Bezpieczeństwa w okresie stalinowskim oraz w czasach PRL.
8 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!